Nebunie de meci la Parma. Man evoluție cenușie într-o partidă plină de culoare

Sursă imagine: parmacalcio1913.com

Scris de Giuliano Junc

Parma – Palermo a fost genul de partidă despre care se poate povesti mult timp cu entuziasm. Oaspeții au deschis scorul printr-un șut de la 40 de metri iar peste un sfert de oră au lovit din nou. Gazdele au redus din diferență imediat după pauză dar apoi s-au chinuit în van să egaleze; mai mult, în minutul 85 la o mare eroare în apărare, au fost iarăși taxați iar la 1-3 meciul părea terminat. În prelungiri însă Parma a reușit ce n-a reușit timp de 40 de minute, să înscrie nu o dată ci chiar de două ori; prima dată prin compatriotul nostru Valentin Mihăilă, care a tras cu sete de la marginea careului mare, iar apoi prin Charpentier, care după ce a dat assistul la golul precedent a plutit imperial la centrarea lui Bernabe și a lovit decisiv cu capul, aruncând în aer suporterii de pe „Ennio Tardini“.

Din păcate din toată această mare de evenimente a lipsit arădeanul Dennis Man. Acesta a fost pe teren timp de 73 de minute dar nu a reușit să fie implicat în nicio fază periculoasă a echipei sale. Folosit de data aceata în flancul stâng al atacului cruciaților, arădeanul n-a fost deloc în meci, lucru remarcat și de publicația parmalive.com, care l-a notat cu 5 și i-a descris evoluția astfel: „Așa cum i-am lăudat cele mai multe dintre evoluțiile din acest sezon, tot așa astăzi merită calificativul de insuficient. N-a reușit aproape de loc să intre în meci, nu a fost capabil să își depășească adversarul direct și a rămas izolat în bandă pentru prea lungi perioade de timp. I-a lipsit convingerea și inspirația, nefiind deloc incisiv. O zi proastă“.

Într-un fel indirect totuși putem spune că Man a contribuit la revenirea echipei sale deoarece i-a lăsat locul pe teren chiar lui Mihăilă, care va înscrie golul 2 al Parmei. Deși a reușit doar o remiză pe teren propriu, echipa celor doi români a redevenit lider după această etapă a 16-a, profitând de înfrângerea Veneziei la Cremonese. Etapa viitoare Parma se deplasează sâmbătă la Cosenza, echipă aflată pe locul 11 al clasamentului.