Man integralist și protagonist în Parma – Ascoli 1-1

Sursă imagine: parmacalcio1913.com

Scris de Giuliano Junc

Liderul din Serie B a remizat suprinzător pe propriul teren cu Ascoli, o echipă aflată pe locul 18, al treilea din coada clasamentului ligii secunde italiene. Cel mai periculos om al gazdelor a fost arădeanul Dennis Man, care a jucat toate minutele acestei partide însă în ciuda jocului său bun nu a reușit să își ajute echipa să câștige.

Internaționalul român a jucat mult pentru echipă, oferindu-le pe tavă câte un gol lui Benedyczak și apoi lui Partipilo, dar de fiecare dată aceștia au ratat din poziții bune. Totuși pentru câteva secunde Man a avut un assist în cont când la o fază petrecută în prima repriză a driblat tot ce a prins în cale, a tras puternic din careul, goalkeeperul advers a respins până în picioarele aceluiași Benedyczak, care de data aceasta nu a mai ratat dar se afla în ofsaid și golul a fost anulat. Până la urmă golul egalizator al Parmei a pornit tot de la jucătorul nostru care și-a părăsit zona și a inițiat din centru-stânga acțiunea decisivă. Și, cu puțină șansă ar fi putut fi chiar eroul echipei sale dacă lovitura de cap expediată spre final, de la 7-8 metri de poartă, nu ar fi lovit transversala.

Publicația parmalive.com i-a acordat nota 6,5 și a descris astfel evoluția sa. „S-a străduit mult, și-a depășit de multe ori adversarul direct dar astăzi i-a lipsit sclipirea în careu. N-a reușit să găsească în mai multe rânduri culoarul prin care să șuteze spre poarta lui Viviano“

De asemenea, site-ul oficial al galben-albaștrilor a scos în evidență faptul că în această partidă Man a tras la poartă de 6 ori (de cel puțin două ori mai mult decât restul colegilor) și a jucat 9 mingi în careul advers (de cel puțin 3 ori mai mult decât ceilalți coechipieri).

Mai punctăm și faptul că celălalt român din lotul Parmei, Valentin Mihăilă, a fost titular și a jucat 66 de minute

Parma e în continuare pe primul loc după 20 de etape, cu 42 de puncte, 4 mai mult decât urmăritoarele Venezia și Como. În etapa viitoare „cruciații“ se deplasează vineri pe terenul Sampdoriei, care se află pe locul 13.