Letale de la 3 puncte și cu Vitulova în zi de grație! FCC UAV ICIM Arad – CSM Târgoviște 68-64

Sursă imagine: © AradObiectiv.ro / T.F.

Scris de Giuliano Junc

În urmă cu scrut timp s-a încheiat la Sala Sporturilor „Victoria“ din Arad partida de baschet feminin dintre FCC UAV ICIM Arad și CSM Târgoviște. Așa cum a anticipat toată lumea, scenariul partidei a fost mult diferit față de cel al confruntărilor din ultimii ani dintre cele două echipe, Târgoviștea redevenind o echipă competitivă, dovadă diferența înregistrată pe tabelă. Partida a fost în mare măsură decisă de eficiența extraordinară a fetelor noastre la aruncările de 3 puncte, raportul la acest capitol între cele două echipe fiind de 12-4. Loviturile de la distanță au anulat practic anticipata superioritate sub panou a echipei oaspete, arătată în special în primul sfert. Apoi, echipa noastră a reușit să se apere din ce în ce mai bine, apogeul la acest capitol înregistrându-se în sfertul 3, când Târgoviște a înscris doar 9 puncte. Din păcate, la fel ca în alte partide, echipa lui Popov n-a reușit să profite de unele momente psihologice în care s-ar fi putut distanța decisiv de echipa adversă, ratând exasperant de mult. Ba dimpotrivă, jocul per ansamblu a scăzut dramatic în ultimele minute, favorizând o revenire puternică a echipei oaspete, ceea ce a făcut ca finalul să ia accente dramatice. De asemenea, trebuie să punctăm la capitolul aspecte decisive în meci, prestația excelentă a Terezei Vitulova. Faptul că în afara ei, toate celelalte jucătoare ale ICIM-ului au înscris astăzi împreună de sub panou (adică în afara aruncărilor libere și a celor de la 3 puncte) doar 14 puncte, e relevant pentru influența acesteia în rezultatul final. Nu putem omite și importanța faptului că echipa oaspete a avut doar 8 jucătoare pe foaia de joc. Cu o bancă mai lungă, problemele pe care le-ar fi putut crea echipei noastre ar fi fost și mai mari.

Cele două echipe au început meciul în formulele Easley, Vitulova, Voica-Nagy, Mititelu, Biszak respectiv Redmond, Vîrjoghe, Keltos, Popescu, Zena Charles. Startul de meci a fost crispat, primul coș venind după aproape două minte de joc, marcat fiind de Keltos. Imediat însă gazdele răspund printr-o triplă semnată de Voica-Nagy. O imită Vitulova, chiar de două ori, replica Târgoviștei venind de la Zena Charles. Fetele noastre sunt agresive în apărare și eficiente în atac, reușind să ducă scorul la 18-8. Urmează însă un moment de cădere în care ratăm trei atacuri consecutive, Easley comite și o greșeală antisportivă și scorul se strânge la 18-16. Tot Easley dă semnalul revenirii cu 4 puncte consecutive, Voica-Nagy marchează din nou de la linia de 3 dar oaspetele sunt excelente sub panou și țin aproape, astfel că primul sfert se încheie cu 25-22 pe tabelă.

Sfertul 2 o aduce pe teren pe noua achiziție Murray. Intră de asemenea Cucu și Ghiță. Apoi Easley revine pe parchet în locul lui Biszak. Vitulova lovește din nou de la linia de 3. Murray își trece apoi și ea primele puncte în maioul galben-albastru și scorul ajunge la 32-24. Înscriu și oaspetele dar fetele noastre au o zi de grație de la 3 puncte, Paloma Cucu marcând și ea de la distanță. Urmează o combinație de mare efect pe traseul Murray – Easley – Vitulova și sala erupe aclamând un baschet din ce în ce mai bun oferit de echipa noastră. Antrenorul echipei vizitatoare e nevoit să ceară time-out la 37-26 pentru că echipa sa e depășită de nivelul prestației fetelor noastre. Degeaba însă, tot Aradul rămâne la conducerea jocului, echipa noastră arătând foarte bine la recuperare. Festivalul triplelor este continuat de Nicoleta Ghiță în timp ce roș-albastrelor nu le mai intră nimic nici de la distanță nici de sub panou. Antrenorul Târgoviștei, Cătălin Tănase e tot mai nervos pe margine, provocând reacții de iritare în tribune în timp ce pe teren jocul devine din ce în ce mai „abraziv“. Unele decizii ale arbitrilor stârnesc și ele controverse, iar toată această stare de tensiune pare să le ajute pe târgoviștence, depășite până atunci de fluiditatea jocului echipei noastre. La pauza mare se intră la vestiare cu scorul de 41-33.

Partea a doua a meciului începe la fel ca prima cu greșeli de ambele părți, doar că de data aceasa gheața e spartă de echipa noastră, prin Murray care transformă o aruncare liberă. Oaspetele par în continuare ușor superioare sub panou dar după câteva încercări ratate, vine o nouă triplă, semnată de data aceasta de Andreea Mititelu. Vârjoghe comite pași, Murray e din nou faultată pe pătrundere și transformă una dintre cele două aruncări libere, suficient să ducă diferența de pe tabelă la peste 10 puncte. Imediat Vitulova marchează pe contraatac și la 48-35 sala începe din nou să respire încredere. Urmează o nouă perioadă confuză pentru amebele echipe, cu o succesiune de atacuri ratate. Bianca Voica-Nagy e cea care rupe „seceta“ și echipa noastră se duce la 15 puncte diferență, una pe care o va conserva până la finalul sfertului 3: 57-42, grație în special jocului defensiv foarte bun din ultimele minute.

Ultimele 10 minute au început cu fetele noastre în continuare superioare pe faza defensivă, însă din păcate recuperările de sub propriul panou sunt risipite prea ușor la capătul celuilalt al terenului. Peste 3 minute au trebuit să treacă până ce tabela se va mofidica în sfârșit în acest sfert 4 și o va face în favoarea echipei oaspete dar coșul marcat de Carla Popescu a fost un buton de resetare a eficienței echipei noastre de la 3 puncte, Paloma Cucu punctând din nou de la distanță, prima dată după pauză. Robinetul se redeschide, Vitulova turnând plumb în picioarele târgoviștencelor cu o altă reușită de la distanță. Probabil e frustrant să te chinui fază de fază pentru a marca de sub panou pentru ca adversarul să te năucească apoi în câteva secunde cu o reușită superioară din punct de vedere al punctajului Oaspetele simt presiunea timpului, se grăbesc, greșesc. Din păcate și fetele noastre ratează exasperant și nu „omoară“ meciul; asta până se „enervează“ Vitulova și scutură plasa coșului din nou de la 3 puncte. E 66-49 cu 3 minute și jumătate înainte de final! Se mai poate întâmpla ceva? Redmond le ține în viață speranțele dâmbovițencelor cu o reușită de la 3 puncte, fetele noastre par să fi slăbit nivelul de concentrare și cu un minut înainte de final diferența coboară sub 10 puncte: 66-59. Ducem atacul până la limităă și chiar dacă ratăm, 39 de secunde sunt prea puține pentru a mai pierde un avantaj de 7 puncte. Partida se încheie cu 68-64 și suporterii arădeni răsuflă ușurați.

De departe cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Tereza Vitulova, cehoaica trecându-și în cont 26 de puncte (dintre care 15 de la linia de 3) și 8 recuperări. A fost singura jucătoare din echipa noastră care a semnat mai mult de 10 puncte. Noua achiziție, Taylor Murray, s-a remarcat prin 7 recuperări iar compatrioata sa, Andie Easley prin cele 6 pase decisive semnate. Tot 7 recuperări a reușit și Nicoleta Mititelu. De partea cealaltă, am remarcat un double-double reușit de Anamaria Vîrjoghe (13 puncte și 12 recuperări). Foarte bună și prestația canadiencei Samantha Keltos, autoare a 14 puncte și 9 recuperări.

Putem concluziona că a fost o victorie importantă, chiar meritată, însă ar fi o eroare să nu luăm în considerare destulele minusuri încă evidente în prestația echipei noastre. Astăzi ne-au salvat aruncările de la distanță și prestația individuală a unei jucătoare care a tras echipa după ea. Însă succesul pe termen lung nu se poate construi doar pe aceste aspecte. Sunt semne bune în ceea ce privește defensiva dar în continuare mai e mult de lucru la eficiența în ofensivă și la capacitatea de concentrare pe tot parcursul meciului. Dacă acestea nu vor fi în curând rezolvate, am putea să ne trezim cu surprize neplăcute inclusiv în meciuri cu adversari mai puțin dificili. Ulciorul nu merge de prea multe ori la apă.

FCC UAV ICIM Arad – CSM Târgoviște 68-64 (25-22, 16-11, 16-9, 11-22)
Arad: Vitulova 26 (5×3), Easley 9, Voica-Nagy 8 (2×3), Mititelu 6 (2×3), Cucu 6 (2×3), Murray 6, Ghiță 5 (1×3), Biszak 2. Pe bancă: Fleșer, Valea, Ciotir, Hadzovic. Antrenor: Miroslav Popov
Târgoviște: Keltos 14, Vîrjoghe 13, Charles 12 (2×3), Redmond 10, Chivu 8 (2×3), Popescu 7. Au mai jucat Ivan, Badi. Antrenor: Cătălin Tănase
Arbitri: Ciprian Stoica (Sibiu), Csiki Zsolt (Târgu Mureș), Ciprian Damian (Timișoara)
Comisar: Radu Bucerzan (Timișoara)

Într-un alt meci disputat azi, Universitatea Cluj a învins Rapidul cu 90-63. În această seară se dispută partida Sepsi SIC – Olimpia Brașov. În etapa viitoare echipa noastră va juca peste o săptămână, în deplasare la Brașov.