Echipele U18 și U17 ale Academiei UTA, victorioase în intermediara de astăzi

Scris de Giuliano Junc

Astăzi au avut loc etape în campionatele rezervate echipelor de juniori, la nivelul U18 și U17. Ambele echipe ale Academiei UTA au evoluat pe teren propriu și au reușit să își câștige partidele.

Primii au intrat pe teren juniorii mari, care au demolat-o pe Sepsi cu 7-0, într-un meci contând pentru etapa a 7-a din play-out-ul Seriei Vest. Tolcea a marcat o triplă, Kyrychenko a reușit o dublă iar Maghiar și Joldea au contribuit și ei cu câte un gol la rezultatul final. Marius Ciubăncan și Sorin Botiș au început meciul cu formula Lungu – Joldea, Hodoșan, Hara, Maghiar, Vâlcu, Curtuiuș, Tolcea, Kyrychenko, Băloi, Marinescu, iar pe parcurs au mai intrat și Ancateu, Corchiș, Bărbat, Iancu și Purdescu.

Apoi au intrat în scenă băieții lui Mihai Petcuț și Costel Bogoșel, care, jucând în play-off, au avut parte de un meci ceva mai dificil. Oaspeții de la Ripensia au condus la pauză cu 1-0 dar utiștii au întors scorul după pauză, reușind să marcheze de trei ori prin Baba, Țăroi și Dragoș. Roș-albii au jucat în formula Roșu – Felea, Indreica, Groza, Ștef, Rusu, Șiclovan, Dragoș, Țăroi, Calotă, Baba. Pe parcursul meciului au mai intrat Ene, Muntean, Stanciu, Ilie și Crainic. UTA este în acest moment pe locul 2 în clasament, având 36 de puncte, cu 5 mai puțin decât liderul Universitatea Craiova și cu 4 peste urmăritoarea Csikszereda.

Cele două echipe vor avea acum o pauză prelungită până pe 31 martie când vor juca în deplasare la CFR Cluj. În schimb în weekend, mai precis sâmbătă, se reia și Liga Elitelor la nivel de U16 și U15 acolo unde ambele echipe ale UTA-ei sunt calificate în play-off și vor primi vizita celor de la Universitatea Cluj. Tot sâmbătă începe și sezonul de primăvară în Liga Elitelor U14. ÎN etapa a 14-a UTA va jucat la rândul ei acasă, cu LPS Satu Mare.