E cazul să ne îngrijorăm? UTA pierde la scor de neprezentare amicalul cu Honved

Scris de Giuliano Junc

Acum câțiva ani vestea că UTA pierdea cu 3-0 un amical în deplasare cu Honved Budapesta n-ar fi făcut mare vâlvă. Bătrâna Doamnă era o echipă de liga secundă în timp ce maghiarii una dintre echipele puternice ale campionatului vecin. Între timp însă UTA a devenit o echipă relativ stabilă de prima ligă iar Honved a retrogradat și se zbate în a doua jumătate a ligii secunde ale Ungariei. Ori din această perspectivă pare nu doar dezonorant ci chiar alarmant rezultatul. Sigur, nu trebuie să intrăm în panică uitând că rezultatele și chiar jocul din meciurile de pregătire au o importanță relativă însă nici nu putem fi foarte liniștiți după ceea ce am văzut în această după-amiază. UTA a avut vitalitate doar în prima treime a meciului, a fost sterilă la construcție, risipitoare la finalizare și superficială în defensivă.

Mirea Rednic a început meciul cu un sistem 3-4-3, în care și-au găsit loc jucătorii aflați în probe: Vraciu, care a făcut pereche în mijlocul liniei mediene cu Freitas și Trif care a ocupat banda stângă. După 20 de minute însă Freitas a fost înlocuit (bănuim accidentat) iar în locul lui a intrat Stahl, UTA schimbând așezarea în 3-5-2, cu Vraciu în poziție de număr 6, Stahl și Micovschi interi iar Rareș Pop al doilea vârf aproape de Cooper. A fost o repriză în care UTA a avut parte de scenariul cel mai plauzibil și pentru majoritatea meciurilor de campionat, cu un adversar care a ieșit la joc. Acest lucru a părut să le convină băieților lui Rednic care au manevrat rapid și direct spre poarta adversă, cele mai multe acțiuni periculoase avându-l implicat direct pe Rareș Pop. Din păcate însă am rispit câteva ocazii bune în timp ce maghiarii au demonstrat mult mai mult pragmatism în fața porții, speculând la maximum erorile făcute de o defensiva noastră, lucru reflectat de scorul de la pauză, 2-0.

În partea a doua Rednic a schimbat aproape total formula de echipă, trecând și la un sistem 4-4-2. Honved a preferat o aboradare mai prudentă, lăsând-o pe UTA să paseze la nesfârșit. Ocaziile echipei noastre au fost puține și întâmplătoare, lentoarea și lipsa de inspirație la construcție fiind evidentă. Mai mult, contrar cursului jocului gazdele au marcat norocos dintr-o lovitură liberă, o lovitură liberă care însă nu ar fi existat dacă defensiva noastră nu ar fi fost păcălită din nou mult prea ușor de niște jucători teoretic de o valoare inferioară. Iar după golul primit, elevii lui Rednic „s-au tăiat“ de tot, astfel că tabela a rămas nemodificată, la fel ca și impresia proastă lăsată de UTA astăzi.

Așa cum am punctat deja, Mircea Rednic i-a folosit pe ambii jucători aflați în probe. Vraciu a jucat 45 de minute și a alternat momentele de agresivitate pozitivă cu erori de poziționare sau tehnice. Trif a fost integralist și a început foarte vivace meciul în banda stângă, în special din punct de vedere ofensiv dar apoi s-a stins odată cu întreaga echipă. După pauză a intrat și prima achiziție oficială a iernii, Ariel Lopez. A jucat pe postul său de bază, cel de mijlocaș defensiv. Pe faza de construcție a preferat să joace simplu, fără să își asume riscuri în schimb pe faza defensivă a fost ușor depășit la faza din care s-a născut lovitura liberă care a dus la marcarea golului 3.

Dacă e să-i acordăm un alibi echipei lui Rednic astăzi, acesta ar fi reprezentat de cele câteva absențe avute: Cristi Mihai, Fabry, Luckassen fiind cele mai importante. Au lipsit de asemenea Omondi, David și Kucher.

Iată și desfășurarea celor mai importante faze ale meciului:

Min.11: Mare ocazie UTA: Rareș Pop îl angajează excelent pe Micovschi în spatele liniei de apărare adverse dar jucătorul împrumutat de la Rapid ratează singur cu portarul, șutând slab în acesta
Min.13: Același Pop îl servește cu o minge foarte bună pe Freitas dar brazilianul trage de la circa 18 metri perpendicular pe poartă, destul de slab și pe direcția portarului.
Min.16: Gazdele deschid scorul după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, executată în forță. Iacob n-a reușit decât să respingă în față iar Benczenleitner a reluat în plasă din interiorul careului mic
Min.19: Din nou mare ocazie UTA la capătul unei faze pornite tot de la o acțiune personală a lui Rareș Pop, Micovschi a continuat în careu pentru Cooper iar acesta din unghi a tras puternic cu stângul dar mingea a lovit transversala.
Min.24: Oaspeții înscriu din nou dar din fericire golul a fost marcat din poziție de ofsaid, fiind astfel anulat.
Min.35: Gazdele își majorează avantajul la capătul unei faze în care Krajcsovics a pătruns nestingherit din stânga spre interior cu mingea la picior și a șutat frumos la colțul lung de la 20 de metri sub privirile contemplative ale lui Rodrigues și Stroungis.
Min.43: Conte trimite o minge lungă spre careul advers, Rareș Pop sare fals derutându-și adversarul direct, mingea îi depăește și Micovschi se află din nou singurul cu portarul advers dar goalkeeperul lui Honved ajunge primul la mingea pe care o reține plonjând la picioarele jucătorului nostru.

Min.57: Stahl e găsit nemarcat în careu de o centrare venită de pe partea dreaptă dar din zona punctului de la 11 metri lovește greșit mingea cu capul și aceasta trece mult pe lângă poartă.
Min.66: Dumitrașcu execută puternic o lovitură liberă de la 20 de metri dar șutul e expediat chiar pe direcția portarului iar acesta reține mingea pe linia porții.
Min.74: Se face 3-0 pentru Honved. D. Kocsis îl depășește foarte ușor pe Lopez, îl driblează apoi și pe Stolnik, care îl faultează la 20 de metri perpendicular de poarta lui Lungu. Bocskay execută lovitura liberă, mingea e deviată decisiv de zid și se duce în partea opusă celei în care plecase Lungu.
Min.81: Stahl execută scurt o lovitură liberă din marginea careului lateral dreapta dar Dumitrașcu de la 15 metri trage cu stângul mult pe lângă poartă

UTA repriza 1: Iacob – Stroungis, Conte, Benga – Rodrigues, Freitas (20. Stahl), Vraciu, Trif – Pop, Micovschi, Cooper

UTA repriza 2: Iacob (72. Lungu) – Căpușă, Stolnik, Conte (77. Iurasciuc), Trif – Stahl, Lopez, Dumitrașcu, Ofosu – Stanciu, Cooper (63. Kyrychenko)