Debut de an cu victorie

Sursă imagine: captură video frb,tv

Scris de Giuliano Junc

Sportul arădean a început cu dreptul în 2024, prima înfruntare majoră, cea dintre FCC UAV ICIM Arad și Universitatea Cluj, contând pentru Liga Națională de Baschet Feminin, încheindu-se cu victoria echipei noastre. A fost un meci foarte echilibrat în prima parte, cu Aradul câștigând la limită primul sfert și apoi având avantaj de doar 3 puncte pe tabelă la pauza mare. În repriza secundă însă fetele lui Miroslav Popov au înclinat mai clar balanța în favoarea lor, reușind un succes important prin prisma clasamentului și a obiectivului, anume o clasare pe podium.

Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost din nou cehoaica Tereza Vitulova, care a fost apropae de double-double cu 30 de puncte și 9 recuperări. Andie Easley cu 14 puncte și 8 pase decisive a avut și ea o contribuție importantă la rezultatul final. De la oaspete s-a remarcat Elisabeth Pavel cu 19 puncte și 11 recuperării (double double).

FCC UAV ICIM Arad – Universitatea Cluj 65-48
Arad: Vitulova 30 (2×3), Easley 14 (2×3), Murray 10, Voica-Nagy 6, Mititelu 4, Biszak 1. Au mai jucat: Ghiță, Cucu, Fleșer, Negru, Valea. Antrenor: Miroslav Popov
Cluj: Pavel 19 (1×3), Liubinets 10, Uiuiu 6, Pană 4, Kelemen 3 (1×3), Kovacs 2, Bota 2, Pricop 2. Au mai jucat: David, Horvath, Popovici, Farago. Antrenor: Iannis Koukos

Arbitri: Octavian Goina, Ștefan Atomulese, Vlad Antonio Sandu. Comisar: Radu Bucerzan

După 8 meciuri jucate, FCC UAV ICIM Arad se află pe locul 3, cu 14 puncte, la egalitate cu Sepsi și CSM Constanța însă cele două echipe au un meci mai puțin disputat. În etapa viitoare echipa noastră va juca sâmbătă 13 ianuarie în deplasare împotriva Rapidului.