Debut cu dreptul pentru FCC UAV „ICIM“ Arad în play-off. Arădencele au învins clar Rapidul

Sursă imagine: baschetarad.ro

Scris de Giuliano Junc

76-54 a arătat tabela Sălii Sporturilor „Victoria“ la finalul partidei dintre „ICIM“ și Rapid, contând pentru turul sferturilor de finală ale campionatului național de baschet feminin. Meciul a fost unul fără istoric, fiind echilibrat doar în primele 2 minute. Apoi, de la 3-4, fetele antrenate de Miroslav Popov s-au dus la 18-4 marcând 15 puncte consecutive iar de aici încolo controlul a fost deținut permanent de echipa gazdă. Chiar dacă sfertul 2 a fost câștigat la 2 puncte de Rapid, diferența de scor nu a coborât niciodată sub 10 puncte.

Tereza Vitulova a făcut din nou un meci excelent, pe care l-a încheiat cu 25 de puncte marcate, cele mai multe dintre toate jucătoarele de pe teren. A fost secondată de Nicoleta Mititelu, autoare a unui double-double (14 puncte, 10 recuperări). Cele mai multe pase decisive le-au dat americancele Easley și Murray, câte 6 fiecare. Cele mai multe puncte pentru echipa oaspete au fost marcate de veterana Florina Stănici (12) iar Ana Manea s-a remarcat prin 9 recuperări.

FCC UAV „ICIM“ Arad – CS Rapid București 76-54 (26-11, 11-13, 19-14, 20-16)
Arad: Vitulova 25 (1×3), Mititelu 14 (1×3), Easley 12 (2×3), Murray 11, Ghiță 8, Voica Nagy 5, Fleșer 1. Au mai jucat: Biszak, Negru, Cucu, Ciotir, Valea. Antrenor: Miroslav Popov
Rapid: Stănici 12, Panait 10 (1×3), T. Manea 7, Dumitru 7, Cazacu 6 (2×3), Frîncu 5 (1×3), A. Manea 4, L. Sârbu 2, Vasile 1. Au mai jucat: Alexe, B. Sârbu, Georgescu. Antrenor: Alexandru Vasile
Arbitri: Octavian Goina, Szőcs Janka, Filip Cîrciumaru. Comisar: Radu Bucerzan

Returul se va juca miercuri 20 martie, de la ora 12:00 la București. În cazul unei victorii a Rapidului, meciul decisiv va avea loc duminica viitoare (24 martie) la Arad.