Aur european pentru judoka Daria Tudorache

Sursă imagine: csmarad.ro

Scris de Giuliano Junc

Sâmbătă și duminică s-a desfășurat în Ungaria, la Győr, Cupa Europeană de Judo pentru cadeți. Sportiva Daria Tudorache de la CSM Arad a reușit să cucerească medalia de aur la categoria +70 de kilograme.

A fost singura medalie de aur obținută de delegația României la această competiție, în afară de aceasta, tricolorii mai contabilizând o singură medalie, de bronz, obținută de Ioana Cociorba.

Prin acest rezultat, Daria Tudorache încununează un an foarte bun, în care a devenit campioană (cu echipa) și vicecampioană (la individual) balcanică dar a cucerit și alte medalii la concursurile naționale. „Este într-o formă excelentă în acest an, a luat medalie la toate competițiile la care a fost” a declarat despre Daria antrenorul ei de la club, Lazăr Loghin.