Aproape de o mare surpriză! Sepsi – ICIM 82-74

Scris de Giuliano Junc

În preambulul partidei Miroslav Popov spunea că echipa sa a învățat din meciul de la Constanța și va învăța și din acest meci însă nu a lipsit mult ca din eleve, fetele pe care le antrenează să se transforme în profesoare. ICIM-ul a condus o bună bucată din meci iar apoi, după ce gazdele au preluat conducerea, s-a menținut permanent în coasta adversarelor, acestea reușind extrem de rar și sporadic să se distanțeze la mai mult de 5 puncte pe tabela de marcaj. E greu de spus dacă a fost vorba de superficialitate sau o zi mai proastă din partea amfitrioanelor ori de o zi excepțională a trupei lui Popov, probabil câte puțin din toate, dar cert este că o înfrângere atât de dramatică pe un teren de unde de obicei toate echipele pleacă spulberate, nu poate fi decât de bun augur pentru încrederea acestei echipe în propriile forțe și în potențialul său.

Meciul a început cu un coș de 3 puncte înscris de suedeza Nystrom după doar 9 secunde de joc și deja ne temeam de ce era mai rău. Fetele noastre însă au început cu mult curaj partida și implusionate de o Murray foarte activă și de o Vitulova foarte precisă au reușit să egaleze la 5 și apoi să preia conducerea. Vitulova și-a continuat jocul foarte bun, apărarea a funcționat iar gazdele nu au reușit nicium să se apropie, echipa noastră reușind să mențină o distanță de 5 puncte pe tot parcursul primului sfert, pentru ca pe finalul acestuia Ghiță cu o triplă să ducă diferența la +9: 13-22.
Revirimentul gazdelor se produce în sfertul 2. Sepsi revine de la 15-24 la 20-24. Biszar va replica transformând două libere dar gazdele își continuă cu succes cursa de urmărire și vor reuși 9 puncte consecuitve, preluând conducerea pe tabela de marcaj. Nici de data aceasta echipa noastră nu cedează însă. Voica-Nagy înscrie de la 3 puncte și jocul se menține echilibrat până la pauza mare când se intră la vestiare cu 33-31 pe tabelă.

Partea a doua a fost una foarte tensionată, cu Sepsi mereu la conducere dar nereușind nicicum să se desprindă de o echipă arădeană foarte determinată și decisă în a-și juca șansa până la capăt. Mititelu egalează imediat după reluare dar Nystrom le duce pe gazde la +7. Biszak și Voica-Nagy topesc însă imediat diferența dar nu reușim mai mult. Pentru fiecare punct al nostru, Sepsi marchează dublu și la jumătatea sfertului gazdele se duc din nou la +8 (52-44). Biszak e însă în zi excelentă și ne readuce aproape de adversare după care Murray micșorează diferența la un singur punct. Gereben respectiv Murray înscriu pe finalul sfertului 3 și cu 10 minute înainte de final diferența e minimă: 54-53. Scenariul se păstrează și după scurta pauză. La 61-59 ratăm de două ori, prin Vitulova și Easley șansa de a egala. Tensiunea ajunge aproape de paroxism: 63-61, 65-64 și cu 5 minute înainte de final Murray ne aduce în avantaj: 65-66! Gereben lovește imediat însă de la linia de 3 și gazdele sunt din nou în față. Ghiță egalează dar nu reușim să ne apărăm, ba mai mult ratăm și pe ofensivă și aproape fără să ne dăm seama e 75-68. Nystrom o duce pe Sepsi la +10 cu 2 minute și jumătate înainte de final și sfârșitul de meci e gestionat de Sepsi din experiența superioară. Meciul se încheie cu 82-74, deznodământ decis la (foarte) mici detalii.

Jucătoarea meciului a fost bulgăroaica Borislava Hristova, cu 25 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive. Nystrom, cu un punct în plus, a fost cea mai bună marcatoare. Din echipa noastră s-a remarcat Murray cu 19 puncte respectiv Mititelu cu 10 recuperări.

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – FCC UAV ICIM Arad 82-74 (13-22, 20-9, 21-22, 28-21)
Sepsi: Nystrom 26 (3×3), Hristova 25 (3×3), Jankovic 14, Gereben 12 (2×3), Green 5. Au mai jucat: Cătinean, Belegante, ArmanuRange, Lipovan. Pe bancă: Mikes, Toma. Antrenor: Zoran Mikes
ICIM: Murray 19 (1×3), Biszak 14 (1×3), Vitulova 14, Easley 10 (2×3), Mititelu 7 (1×3), Voica-Nagy 5 (1×3), Ghiță 5 (1×3). A mai jucat: Cucu. Pe bancă: Fleșer, Ciotir. Antrenor: Miroslav Popov
Arbitri: Andrei Bădilă (București), Szocs Janka (Cluj), Claudia Handrea. Comisar: Marian Oprea (Brașov)

În celelalte meciuri ale etapei:
Rapid – CSM CSU Constanța 67-81
Universitatea Cluj – CSM Târgoviște 63-50
CSM Târgu Mureș – CSU Olimpia Brașov 72-79.

După 6 etape, Sepsi și Constanța conduc clasamentul cu 12 puncte fiecare, urmate de echipa noastră, cu 10. Universitatea Cluj e pe 4 cu 9 puncte.

Următorul meci al echipei noastre va fi pe 23 decembrie, pe teren propriu, în fața ultimei clasate, CSM Târgu Mureș, singura echipă fără victorie în acest sezon.