UTA învinge Hermannstadt după un joc consistent și pe alocuri spectaculos

Sport

Scris de Giuliano Junc

Incontestabilă victoria echipei noastre într-un meci care pornea de la niște coordonate care nu o avantajau deloc: trei absențe (Cooper, Freitas, Ofosu) plus alți trei jucători cu probleme medicale sau de sănătate în ultima vreme (Luckassen și Fabry titulari, Micovschi rezervă) și un adversar care nu mai cunoscuse gustul înfrângerii din luna august. Cu toate acestea pe teren UTA a fost echipa mai bună, iar repriza a doua a fost una în care UTA a părut formația de play-off și nu Hermannstadt.

Faptul că în afara celor două goluri (venite destul de târziu față de aspectul jocului), UTA a mai avut două bare și încă două ocazii ratate din situații de singur cu portarul, demonstrează clar că această echipă are trasee clare și bine lucrate de a ajunge la poarta adversă. Toate aceste faze au venit în urma unor acțiuni de atac purtate rapid, cu pase în viteză, devieri și atacuri eficiente în spațiile dintre sau din spatele fundașilor adverși. Am văzut în joc chiar schimburi rapide de mingi între mai mulți jucători, un-doi pentru al treilea ori pase cu călcâiul, un meniu cu care, să recunoaștem, nu prea suntem obișnuiți. Fundașii de flanc au susținut bine atacurile iar dintre mijlocașii centrali Cătălin Carp s-a evidențiat prin aportul său la construcție, basarabeanul făcând poate cel mai bun meci al său în tricoul UTA-ei.

Dar chiar dacă atacul a strălucit, trebuie scoasă în evidență și prestația defensivei, în special a triunghiului care a acționat în zona fierbite a careului de 16 metri, unde Iacob, Benga și Conte au fost foarte siguri și preciși în intervenții. Singurele probleme pe care le-a avut UTA au fost în primele 10-15 minute, când Hermannstadt a reușit câteva diagonale și schimbări de flancuri care au surprins puțin nepregătită defensiva noastră dar Balaure sau Jipa găsiți nemarcați nu au profitat de aceste oportunități.

Un aspect foarte important al meciului a fost modul în care cele două echipe s-au raportat la condițiile de joc. Gazonul de pe stadionul „Iuliu Bodola“ s-a prezentat foarte rău. Moale, îmbibat cu apă, a pus la grea încercare echilibrul jucătorilor, a frânat viteza mingilor trimise la firul ierbii și a adus o consistentă notă de imprevizibil la fiecare fază. În această situație, Marius Măldărășanu a preferat să le ceară jucătorilor săi să joace cu mingi lungi în timp ce UTA a avut curajul ca în ciuda terenului să încerce să își facă jocul obișnuit de combinații. Din fericire curajul și îndrăzneala au fost răsplătite.

Am lăsat pentru final mențiunea specială pentru Mircea Rednic, cel care prin schimbările făcute a schimbat fața meciului. UTA fusese echipa mai periculoasă și în prima repriză dar odată cu intrările lui Omondi și Micovschi din repriza secundă, echilibrul s-a rupt total. Kenyanul a fost omul mecilui, fiind autorul paselor decisive la ambele goluri și creând și alte faze foarte frumoase. Dispus la efort, agil și rapid, Omondi își depune serios candidatura la titularizare într-un sistem 4-4-2 în care se simte cel mai bine în rolul de atacant retras. Cât despre Micovschi, probabil el a început pe bancă din cauza problemelor musculare pe care le-a avut după meciul cu CFR însă în repriza jucată nu a arătat deloc ca un jucător incomplet refăcut, reușind un nou meci excelent în tricoul Bătrânei Doamne, încununat cu golul de 2-0.

Cel puțin deocamdată acest rezultat o urcă pe UTA până pe locul 9 dar atenția totală a echipei nu se îndreaptă acum spre următorul meci de campionat ci spre partida de marți din Cupa României. Cu o victorie în fața Voluntariului, echipa noastră se califică din nou în sferturile competiției. Cum Mircea Rednic a declarat că pune mare preț pe Cupă și nu va menaja niciun jucător disponibil pentru acest meci, artizanii victoriei de astăzi trebuie ca rapid să se recupereze fizic și să se reseteze mental deoarece în trei zile vor avea din nou treabă! Sperăm că o vor face la fel de bine și cu același deznodământ.

UTA – Hermannstadt 2-0 (0-0)