UTA îl primește „cadou“ pe Marian Barbu la (poate) cel mai important meci al sezonului

Scris de Giuliano Junc

Când antrenorul echipei prefațează un meci cu plastica expresie „acum ori se rupe hamul, ori se cacă calul“, nu mai este cazul să subliniem importanța partidei. UTA – Petrolul este un duel „de 6 puncte“ având ca miză ocuparea ultimului loc care duce în play-off, o fază a competiției care pentru ambele formații ar însemna că și-au îndeplinit obiectivul de bază: salvarea de la retrogradare. Distanța dintre cele două este de doar un punct, valoare loturilor este sensibil egală, ceea ce face va face ca deznodământul partidei să depindă în bună măsură de mici detalii. Unul dintre aceste detalii este cel al arbitrajului. Chiar dacă după introducerea VAR-ului fazele foarte importante nu mai pot fi influențate decisiv de greșeli (asta în teorie, pentru că în practică lucrurile nu stau chiar așa), maniera de arbitraj poate avea un efect considerabil în felul cum se desfășoară partida, movit pentru care ne așteptam ca la acest meci să fie delegat o brigadă de cel mai înalt nivel posibil.

Alegerea celor de la FRF s-a oprit însă asupra lui Marian Barbu din Făgăraș. Nimic de zis, acesta este considerat unul dintre cei mai promițători arbitri români, are ecuson FIFA iar în acest sezon a condus 8 meciuri internaționale în diferite competiții și la diferite niveluri. Domnul Barbu are însă și niște tinichele răsunătoare de coadă legate de meciurile UTA-ei, motiv pentru care ne întrebăm dacă delegarea sa la acest meci este una foarte inspirată. Cu el la centru UTA a câștigat doar 2 meciuri din 12 (primul și ultimul) iar între acestea se așterne un lung șir de rezultate negative, multe dintre ele provocate direct de maniera și deciziile luate de acest arbitru și brigada sa. Le amintim pe cele mai importante:

2 octombrie 2021, Dinamo – UTA 2-2: În prelungirile primei reprize Marian Barbu arată cartonașul roșu direct pentru un baraj făcut cu brațul de Idriz Batha la Gabi Torje. Reluările arată că lovitura nu a avut intensitate și nu se impunea mai mult de cartonaș galben. La declarațiile de după meci chiar Torje recunoștea că a simulat.

5 decembrie 2021, FCSB – UTA 2-1: FCSB deschide scorul dintr-un penalty eronat acordat la un duel între Octavian Popescu și Roger, duel la care faultat de fapt a fost jucătorul nostru. Apoi ignoră un cot aplicat de Cordea lui Shlyakov, o fază mult mai clară decât cea în care acordase cartonaș roșu lui Batha în partida cu Dinamo. Apoi în minutul 80, la scorul de 1-1, acordă al doilea penalty pentru FCSB, la un henț al lui Medjimorec precedat însă de un moment în care mingea ieșise un metru în afara terenului. În prelungiri, la un duel în care Crețu îl împinge pe Antal în careul FCSB-ului, Barbu dictează fault în atac.

30 august 2022, CS Mioveni – UTA 1-1: În minutul 75 Garutti îl lovește cu piciorul în plină figură pe Șteau. Acesta este plin de sânge, va fi diagnosticat cu fractură și după refacere va juca o bună perioadă de timp cu o mască protectoare pe față. Marian Barbu a acordat doar cartonaș galben.

5 noiembrie 2022, Petrolul – UTA 2-1: În minutul 52 o minge îl lovește pe Chindriș în piept, de acolo îi ricoșează în braț și, chiar dacă regulamentul este clar din acest punct de vedere (nu se consideră henț), Barbu dictează penalty, fază din care gazdele deschid scorul.

29 iulie 2023, Hemannstadt – UTA 2-1: În minutul 51, la scorul de 1-0 pentru UTA, Barbu este chemat din camera VAR să revadă o fază petrecută în careul UTA-ei. Reluările arată un duel fizic pentru minge între Benga și Găman, ambii jucători se țin reciproc iar mingea îl lovește pe fundașul nostru puțin mai jos de zona umărului. Deși nu era cazul nici de fault și nici de henț, Barbu dictează penalty.

Și în sfârșit vine meciul din 29 octombrie anul trecut, unul în care, ce-i drept, Barbu și-a împărțit deciziile controversate astfel că UTA a reușit să plece câștigătoare din Bănie, în fața celor de la FCU 1948. Aproape întreaga primă repriză Barbu a fluierat de o manieră pro gazde, totul culminând cu decizia din minutul 30 când a validat reușita prin care FCU a deschis scorul, deși aceasta a fost precedată de un fault clar la Luckassen. Apoi a dat penalty pentru UTA la o fază mult prea evidentă pentru a fi judecată altfel. În prelungiri însă tot Barbu decide să ignore o fază suspectă de henț în careu la Căpușă, trimițând echipele la vestiare fără a mai verifica faza pe ecranul VAR. La pauză, conform celor descrise de Barbu în raportul meciului, arbitrul a fost atacat de Adrian Mititelu Jr. care l-a scuipat, înjurat și amenințat cu moartea. Centralul făgărășean n-a părut foarte impresionat ba dimpotrivă, după pauză maniera în ceea ce privește loviturile libere acordate la contactele dintre jucători a părut mai degrabă una pro UTA.

Probabil această ultimă partidă i-a determinat și pe cei de la CCA să considere că în sfârșit a venit vremea să-l delege pe Barbu și la un meci al UTA-ei jucat pe teren propriu, decizie evitată până acum ținând cont de faptul că, pe bună dreptate după episoadele relatate mai sus, acesta nu este deloc cel mai simpatizat personaj în orașul de pe Mureș. Nu ne rămâne decât să sperăm că Barbu va demnonstra că merită încrederea cu care este investit de șefii arbitrajului atât în ceea ce privește valoarea sa cât mai ales când vine vorba despre echidistanța cu care tratează cele două echipe.