Rareș Pop a calificat România U19 la Turneul de Elită

Sursă imagine: frf.ro

Scris de Giuliano Junc

Selecționata lui Costin Curelea a disputat în acestă după-amiază ultimul meci din cadrul grupei de calificare la Turneul de Elită (fază premergătoare Euro 2024), grupă găzduită de Cehia. După 0-0 cu Finlanda și 7-0 cu San Marino, pentru partida de astăzi contra țării gazdă, echipa noastră avea două scenarii de calificare: o victorie și o remiză care însemnau calificarea certă sau o înfrângere coroborată cu o victorie a Finlandei contra San Marino, în urma căreia nordicii să nu ne depășească la golaveraj.

Cehii au condus la pauză cu 1-0 însă momentul cel mai important al meciului a avut loc în minutul 47, când Rareș Pop a plecat în stilului caracteristic, din banda dreaptă a terenului, a intrat în viteză în centru și de la 20 de metri a tras tare cu stângul, la firul ierbii, mingea ducându-se la colțul scurt, lângă bară. Apoi echipa noastră a rezistat chiar și în condițiile în care din minutul 71 a jucat în 10 oameni, în urma eliminării lui Andrei Florea.

Până la urmă rezultatul obținut prin contribuția lui Rareș Pop s-a dovedit a fi cu atât mai important cu cât Finlanda a învins San Marino cu 8-0, rezultat care ar fi dus la eliminarea României dacă ar fi pierdut, chiar și la limită, meciul cu Cehia.

Rareș Pop nu a fost singurul utist implicat în acest meci. Ionuț Anișorac (împrumutat de UTA la Chindia), a fost și el integralist, la fel ca Rareș Pop, iar Fabiano Cibi a intrat pe teren în minutul 78, susținând eforturile echipei de a rezista.

Echipa României a evoluat în următoarea componență: Răfăilă – Aioanei, Jalade-cpt., Tudose, Anișorac – Stancovici (Cibi, 78), Gogescu (Duțu, 78), Banu (Florea, 55) – R. Pop, Stan (Sali, 55), Capac (Răducan, 60).

Tot astăzi Cătălin Vulturar a fost integralist în victoria naționalei U21 împotriva Finlandei, scor 1-0 iar RAul Stanciu a intrat pe teren în minutul 63, în victoria României U17 împotriva reprezentativei similare a Macedoniei.