Hermannstadt a făcut scor de tenis cu Progresul Pecica

Sport

Scris de Giuliano Junc

Astăzi Progresul Pecica a disputat pe teren propriu al doilea meci din cadrul Grupei A a Cupei României, partidă care a întâlnit, la fel ca în prima etapă, o echipă de prima ligă. Dacă în fața Petrolului pecicanii au rezistat bine, fiind înfrânți doar la limită, astăzi au dat peste un adversar mult mai motivat, care a luat meciul foarte în serios. În aceste condiții, diferența de două eșaloane dintre cele două echipe a fost cât se poate de vizibilă, scorul final, 0-6, fiind unul care ne scutește de orice comentarii.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 24 prin Fonseca iar până la pauză vor mai perfora poarta adversă de două ori, prin Biceanu (min. 32) și același Fonseca (min. 44). La scurt timp de la reluare, în minutul 52, Neguț transformă un penalty acordat pentru un fault al lui Nasiru la Petrescu. Fostul jucător al UTA-ei, Alexandru Oroian, se va trece și el pe lista marcatorilor în minutul 68 iar tabela va fi închisă de Gabi Iancu în minutul 76.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

Pecica: Zamfir – T. Bodri, Nasiru (79. Bălașa), Wild, Aldan – Arsene (62. M. Salka), Moraru – Borcea, L. Bodri (62. Bozian), F. Nortey (46. Adamcsik) – Capătă (46. Tăchită). Antrenori: Dan Stupar, Bogdan Bozian

Hermannstadt: Muțiu (71. Uțiu) – Oroian, Stoica, Antoche, Ciubotaru – Petrescu, Murgia, Biceanu (59. Sota), Bărbuț (59. Butean) – Fonseca (59. Petre), Neguț (71. G. Iancu). Antrenor: Marius Măldărășanu.

Arbitru central: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)
Asistent 1: George Suciu (Câmpia Turzii)
Asistent 2: Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe)
Oficial 4: Claudiu Gaitin (Timișoara)
Observator arbitraj: Nicolae Grigorescu (Timișoara)
Observator joc: Cristian Gîț (Deva)

În urma acestui rezultat Progresul Pecica a pierdut matematic orice șansă la calificare, rămânând cu 0 puncte înaintea ultimei etape. Clasamentul se prezintă astfel:

În ultima etapă, care va avea loc în intervalul 6-8 decembrie, sunt programate următoarele meciuri: