Futsal: Șoimii Șimand la prima victorie în Liga 1!

Scris de Giuliano Junc

Așa cum menționam și într-un material anterior, contactul Șoimilor cu primul eșalon al futsalului românesc a fost foarte dur. Cu o echipă foarte tânără, Șimandul a avut și ghinionul de a da în primele etape peste cele mai bune echipe ale campionatului, iar rezultatele au fost explicabile. Însă iată că duminică băieții lui Daniel Mărcuș au profitat de prima ocazie în care au întâlnit un adversar abordabil, este vorba despre CSM Târgu Mureș, cealaltă echipă din campionat cu înfrângeri pe linie, și a reușit să obțină primul succes, la capătul unui meci dramatic, încheiat cu scorul de 5-4.

Șoimii au deschis scorul în minutul 10 prin Ciornei dar un minut mai târziu Barbocz a restabilit egalitatea. Meciul a continuat în aceiași notă spectaculoasă, Claudiu Ujoc readucând gazdele în avantaj și Cherteș egalând pentru oaspeți. La pauză însă Șoimii au intrat la vestiare în avantaj grație golului marcat de Onaca. Imediat după pauză s-a făcut 4-2, Paul Ujoc fiind autorul golului. Mureșenii s-au agățat însă în continuare de partidă și Butiurca a redus din diferență. La capătul a jumătate de oră de joc Ciornei a făcut dubla, oaspeții nemaireușind decât să se apropie încă odată la un gol diferență prin golul lui Nagy.

„E o bucurie extraordinară, care vine ca o răsplată a muncii noastre, a încrederii pe care o avem în noi. Așteptam acest moment, pentru că voiam să arătăm tuturor că putem face față în Liga 1. Avem o echipă foarte tânără, fără experiență, iar obiectivul nostru a fost de la început acela de a pune în contabilitate un punct, puncte. Jucătorii sunt formați de noi, aici, la Șimand. Pe mulți îi cunoaștem încă de când erau la grădiniță! Au crescut împreună, frumos, echipa mare fiind în linii mari aceeași de la U19. Ieri ne-am băgat și noi la joc pentru că încă din prima repriză s-a accidentat cel mai bun jucător, Andrei Cordoș, fost internațional U19, iar Florian Albu a trebuit să plece la pauză! Mulți dintre băieți au făcut duminică cel mai bun meci al lor de când joacă futsal. În poartă, Florin Năstase, născut în 2006, a făcut minuni! Rezerva sa, Darius Galeancu, născut în 2007, a fost nevoit să joace în câmp și a fost jucătorul care a stat cel mai mult pe parchet, a bifat cele mai multe minute! Claudiu Ujoc, cel care e căpitan, a făcut și el un meci foarte bun. Toți copiii au jucat extraordinar. Sunt mândru de ei” a declarat pentru frf.ro, profesorul Daniel Mărcuș, antrenorul Șoimilor.

Șoimii Șimand – CSM Târgu Mureș 5-4 (3-2)
Au marcat: Ciornei (10, 29), Ujoc (13, 22), Onaca (18) / Barbocz (11), Cherteș (15), Butiurca (27), Nagy (32)
Cartonașe galbene: Găleancu, Onaca / Barbocz, Nicola
Șoimii: Năstase, C. Ujoc (cpt), Cordoș, Ciornei, P. Ujoc, Albu, Buruiană, Onaca, Găleancu, Tomuța, Sechel, Trif, Nădăban. Antrenori: Daniel Mărcuș, Dumitru Buruiană
CSM Tg. M: Tătar, Nagy, Paliștan, Barbocz, Cherteș, Butiurca, Nicola, Ordogh, Laposi, Săbăduș, Varga, Mireștean, Gherman. Antrenori: Cosmin Gherman, Kovas Janos

În etapa viitoare, a 7-a, Șoimii Șimand vor juca duminică 5 noiembrie în deplasare la Mausoleul Mărășești, echipă aflată pe locul 6 cu 6 puncte, dar care va disputa meciul din etapa curentă, astăzi în deplasare la Deva.

Tot în acest weekend Șoimii Șimand au debutat în Campionatul Național de Juniori U19, un debut fericit cu o victorie concludentă, 9-3 pe teren propriu cu CSF CFR 1933 Timișoara.