Dumitrașcu și Freitas au prins „Echipa etapei”

Sursă imagine: © AradObiectiv.ro / Claudia Carp

Scris de Arad Obiectiv

UTA s-a impus seara trecută cu 2-1 în fața lui Dinamo, după ce formația bucureșteană deschisese scorul. Victoria i-a adus pe arădeni pe locul 10 la finalul turului sezonului regular al Superligii, acumulând un total de 18 puncte.

Dinamo a deschis scorul în minutul 8, prin Denis Politic, după un șut puternic din marginea careului de 16 metri, șut care s-a dus pe colțul scurt al porții apărate de Florin Iacob. Elevii lui Mircea Rednic au reușit să restabilească egalitatea cu doar câteva minute înainte de pauză (min. 41), prin Claudiu Micovschi. Tiberiu Căpușă a centrat din partea dreaptă, iar balonul deviat de către Bena s-a dus către colțul lung al porții lui Golubovic, părând totuși că nu are cum să ajungă măcar pe spațiul porții și că este o minge irosită. Micovschi a urmărit însă faza și, din alunecare, a reușit să trimită mingea pe lângă portarul dinamovist. Ambele formații au suferit la construcție până la finalul partidei, o partidă care părea că se va încheia la egalitate. Numai că, în minutul 89, Rareș Pop – intrat pe teren cu doar câteva minute înainte – execută excelent un corner care trebuia să îl găsească pe Cooper. Atacantul cu pașaport italian însă a intrat pe sub minge și a ratat întâlnirea cu balonul, lucru care l-a debusolat și pe Homawoo, balonul căzând pe brațul fundașului dinamovist. După intervenția VAR, centralul Moroiță dictează penalty pentru UTA, un penalty transformat apoi de către brazilianul Marcelo Freitas.

Ei bine, în urma prestației de ieri, doi dintre fotbaliștii Bătrânei Doamne au fost introduși de către reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal în „Echipa etapei”. Este vorba despre fundașul stânga Denis Dumitrașcu și mijocașul central Marcelo Freitas, pe care îi felicităm de altfel. Numai că, cel puțin nouă, ni se pare puțin ciudat cum Claudiu Micovschi, declarat omul meciului, fiind și marcator al unui gol, nu prinde „Echipa etapei”. Același lucru îl putem spune și despre croatul Marko Stolnik, care a făcut, fără dubii, cel mai bun meci de la venirea sa în România, fundașul central al UTA-ei reușind o mulțime de intervenții bune și având chiar și apariții periculoase în careul advers. Dar, ce știm noi? Și până la urmă nu noi decidem care sunt jucătorii desemnați în „Echipa etapei”.

Iată cum arată echipa ideală a etapei a 15-a, potrivit Ligii Profesioniste de Fotbal:

PORTAR

Laurenţiu Popescu (Universitatea Craiova) – A avut patru supersave-uri în momente decisive, contribuind din plin la punctul scos de echipa sa în derby-ul Craiovei.

FUNDAŞI

Christopher Braun (FC Rapid 1923) – Un nou meci bun făcut de fundaşul de bandă îi aduce acestuia a cincea prezenţă în „Echipa etapei”.

Victor Dican (FC Botoşani) – A făcut un meci foarte bun. Pe lângă jocul defensiv reuşit a şi marcat golul egalizator.

Paul Iacob (FC Rapid 1923) – A marcat primul său gol în acest sezon, reuşita sa fiind cea care a adus victoria Rapidului în duelul cu rivala din Bucureşti.

Denis Dumitraşcu (UTA Arad) – A consumat multă energie pe toată durata meciului. S-a achitat bine de sarcinile trasate de antrenor.

MIJLOCAŞI

Daniel Neguţ (FC Hermannstadt) – A marcat primul gol din acest sezon, în care mai are în cont două pase decisive şi un penalty scos.

Marcelo De Freitas (UTA Arad) – Pe lângă prestaţia de la centrul terenului, a transformat cu sânge rece penalty-ul care a adus victoria grupării arădene.

Răzvan Oaidă (FC Rapid 1923) – A controlat centrul terenului. A făcut excelent legătura între compertimentul defensiv şi cel ofensiv.

Jayson Papeau (FC Rapid 1923) – A fost omul meciului în derby-ul bucureştean, în care a deschis scorul.

ATACANŢI

Andrei Dumiter (FC Voluntari) – Introdus în minutul 60, a schimbat soarta partidei de pe „Cluj Arena” cu un gol marcat după doar câteva zeci de secunde.

Aurelian Chiţu (FC U Craiova 1948) – A înscris pentru a nouă oară în ediţia curentă, fiind lider în clasamentul golgheterilor la finalul turului. Toate reuşitele sale au fost din acţiune!

ANTRENORUL ETAPEI

Cristiano Bergodi (FC Rapid 1923 – FOTO) – A pregătit perfect duelul cu FCSB. La final, s-a bucurat de un succes mare, care o apropie pe Rapid de primele două poziţii din clasament.