Cupa României: situație clară în Grupa D, UTA se califică în sferturi dacă bate pe FC Voluntari

Scris de Giuliano Junc

În această seară a avut loc ultima partidă a etapei a 2-a din Grupa D a Cupei României. Aceasta s-a încheiat cu o mare surpriză, Gloria Buzău reușind să o învingă pe Farul Constanța, cu 1-0. Iată rezultatele etapei și clasamentul:

CS Tunari – FC Voluntari 1-1
UTA – Universitatea Craiova 0-1
Gloria Buzău – Farul Constanța 1-0

Ultima etapă va avea loc în intervalul 5-7 decembrie și va programa următoarele meciuri:

Universitatea Craiova – Farul Constanța
UTA – FC Voluntari
CS Tunari – Gloria Buzău

Reamintim că se califică mai departe în sferturile de finală, ocupantele primelor două locuri în clasament. În contextul de mai sus, lucrurile pentru echipa noastră sunt clare: dacă învinge este calificată în sferturile de finală, deoarece va depăși Voluntariul iar la rândul ei nu ar mai putea fi devansată decât de Universitatea Craiova. Gloria Buzău, care și ea poate face 6 puncte, la fel ca UTA, este dezavantajată de primul criteriu de departajare, care este meciul direct iar UTA s-a impus în prima etapă la Buzău cu 2-1.

În schimb în cazul unei remize echipa lui Mircea Rednic este eliminată deoarece rămâne în spatele Voluntariului și nu poate devansa Universitatea Craiova. În cazul unei înfrângeri a oltenilor în ultima etapă cu Farul, cele două echipe ar ajunge la egalitate de puncte dar echipa din Bănie are avantajul victoriei de ieri de la Oradea din meciul direct.

UTA își mai poate face calcule în ceea ce privește câștigarea grupei, situație care i-ar permite ca, la fel ca anul trecut, să dispute sfertul de finală pe teren propriu. Pentru ca acest lucru să se întâmple, pe lângă victoria echipei noastre ar mai fi nevoie ca în ultima etapă Universitatea Craiova să nu învingă Farul Constanța.