Cu Luckassen decisiv, UTA a câștigat amicalul cu Dumbrăvița. Reveniri pentru Ahmet și Stroungis

Scris de Giuliano Junc

Bătrâna Doamnă a învins Dumbrăvița în această după-amiază ceva mai ușor decât o făcuse acum două luni în Cupa României. Dacă atunci a fost 1-0 printr-un gol marcat de Fabry pe final, astăzi utiștii au câștigat la două goluri diferență dar au avut din nou ceva emoții, asta pentru că după 0-0 la pauză, Mercioiu a deschis scorul pentru timișeni. Era minutul 55 dar în doar 180 de secunde s-a ajuns de la 0-1 la 2-1. Întâi Luckassen a fost faultat în careu și Freitas a transformat penalty-ului, apoi tot atacantul batav a oferit pasa decisivă la golul compatriotului său Leidsman, marcat la prima fază după reluarea jocului. Luckassen și-a completat ziua foarte bună trecându-și și el numele pe lista marcatorilor în minutul 86.

Mircea Rednic a abordat partida în formula declarată ca fiind preferata lui: 4-4-2, cu Leidsaman punct fix în atac în timp ce Cooper și Luckassen au jucat câte o repriză. Ca așezare am mai remarcat și folosirea lui Marku pe poziția de fundaș stânga. Partida a fost folosită și pentru a da minute jucătorilor prezenți mai puțin în primul 11 sau chiar pe bancă în partidele oficiale, pe lângă Leidsman mai jucând și Roganovic sau Holst, jucători al căror viitor în tricoul roș-alb pare destul de incert. De asemenea, după mult timp au revenit în echipă Ahmet și Stroungis, ambii fiind opriți de la efort în vară din cauza unor probleme la inimă. Tânărul provenit de la Academie s-a reîntors în activitate de câteva săptămâni, evoluând pentru echipa de tineret și chiar prinzând banca echipei mari în timp ce grecul a primit în sfârșit undă verde din partea medicilor să poată juca. Tot în acest meci a evoluat și Andrei David în ceea ce a reprezentat primul său meci în calitate de jucător cu acte în regulă al UTA-ei, la precedentul amical jucat sub conducerea lui Mircea Rednic, cel cu CSM Reșița, având statutul de jucător în probe.

De menționat și că la oaspeți au jucat toți cei 4 utiști împrumutați la această echipă. Răzvan Ristin a început titular dar a fost înlocuit în minutul 22 din cauza unei accidentări de Paul Mercioiu, cel care va și marca golul divizionarei secunde, părăsind apoi terenul în minutul 65. Fabiano Cibi și Bruce Nortey au figurat și ei în primul 11, fiind înlocuiți tot în minutul 65.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

UTA: Kucher (85 L. Roșu)- Capușă (46 Roganovic), Benga (46 Stolnik), Markov (70 Stroungis), Marku (46 A. David) – Stahl (46 Micovschi), Holst (46 Freitas, 70 Ekmekci), Carp, Dumitrașcu – Leidsman, Cooper (46 Luckassen). Antrenor: Mircea Rednic

Dumbrăvița: P. Toroc (65 Trifon) – Sofran (31 Plokhotnyuk, Țieranu), Moțiu (50 Gîsă), Salhi (65 Gladun), Ghinescu (65 Lalic) – Ristin (22 Mercioiu, 65 Zurbagiu) – B. Nortey (65 Amariei), Olaru (65 Zaluschi), Cibi (65 A. Toroc), Martinov (65 Tănase) – Tismonar (65 Paulevici). Antrenor: Cosmin Stan

Arbitri: Darius Leah – Alina Mihoc, Nicoleta Șușcă

Pentru UTA urmează peste 4 zile partida din campionat cu CFR Cluj. Aceasta va avea loc în Gruia, sâmbătă 25 noiembrie, de la ora 20:30.