Cu emoții dar meritat. UTA continuă logic progresul în joc cu o victorie în Cetatea Banilor

Sursă imagine: orangesport.ro

Scris de Giuliano Junc

Dacă Bătrâna Doamnă nu se întorcea cu toate cele trei puncte din deplasarea de la FCU 1948, probabil că frustrarea ar fi fost maximă în tabăra noastră, ținând cont de desfășurarea meciului. UTA a fost per ansamblu echipa mai bună, a avut ocaziile mai mari, mai clare și ținând cont de acest ultim aspect ar fi trebuit să câștige chiar la o diferență mai mare. Nu o spunem ca un reproș ci ca o întărire a constatărilor anterioare că jocul echipei este în creștere de la meci la meci.

Trupa lui Mircea Rednic a câștigat astăzi pentru că a avut în compartimentul ofensiv trei jucători care au fost la un nivel foarte bun, vorbim aici despre tripleta din spatele atacantului, Micovschi – Fabry – Ofosu. După un prim sfert de oră în care jocul de pase al echipei noastre nu a funcționat, mingile au început să ajungă la cei trei, iar de fiecare dată a fost panică în apărarea gazdelor. Fabry a fost mai mereu liber între linii iar de acolo a distribuit baloane inteligente către colegii săi ori a finalizat periculos. Ceilalți doi și-au depășit permanent adversarii direcți ajungând în poziții periculoase. Bilanțul este unul cât se poate de elocvent: Fabry are un gol, o bară și a inițiat faza reușitei de 2-1, Micovschi a terminat meciul cu gol și assist, Ofosu cu gol și cu ocazie singur cu portarul. Probabil că dacă UTA ar fi avut și un vârf în zi la fel de bună, succesul ar fi fost unul la scor. Luckassen însă a fost neinspirat în prima parte dar din fericire s-a revanșat la faza golului 3 când deși era într-o poziție excelentă a preferat să fie altruist și să îi așeze pe tavă lui Micovschi golul victoriei.

Cei trei nu au fost singurii jucători care au ieșit pozitiv în evidență astăzi. Freitas a dominat mijlocul terenului, Abeid a avut intervenții foarte bune, jocul său având pe final accente eroice, iar Conte la abia al doilea meci în tricoul UTA-ei este un câștig evident.

Un alt aspect important astăzi a fost maniera de joc. Între minutele 15 și 65, perioadă în care practic s-a scris istoria meciului, UTA a fost echipa curajoasă, directă, care și-a asumat riscurile de a juca ofensiv, de a se deschide. Nu a fost o aboradare de dragul spectacolului ci una care a pornit de la o premisă corectă: punctul forte al echipei noastre în acest moment este de la mijloc în sus, astfel că acest stil de joc îi pune în valoare echipei lui Mircea Rednic, calitățile. Lucrurile s-au mai schimbat în ultimele 20-25 de minute, în special pentru că oamenii de atac au terminat benzina dar și pentru că deja era prea târziu ca UTA să își mai permită riscuri la o diferență minimă. Echipa s-a apărat organizat și, chiar dacă defensiva nu a funcționat perfect, a fost suficient pentru ca gazdele să nu își poată crea ocazii clare de gol, fiind nevoită să amenințe poarta lui Iacob cu șuturi de la distanță sau cu centrări la bătaie.

Sigur, când iei două goluri și câștigi cu emoții, e clar că au fost și minusuri. Golurile au venit după o eroare arbitraj respectiv o greșeală individuală dar dincolo de asta, atunci când iese la joc echipa are slăbiciuni în ceea ce privește replierea pe faza defensivă, de prea multe ori jucătorii adverși având spațiu generos la dispoziție. Flancul drept al defensivei suferă în continuare precum și aportul aripilor la faza de apărare ar putea fi îmbunătățit. La fel, reacția echipei la schimbările efectuate de gazde în prima parte a reprizei secunde a fost destul de târzie, mai ales intrarea lui Sidibe aducând aproape 10 minute de presiune la poarta noastră, interval în care s-a și marcat golul egalizator.

Din fericire minusurile au fost mai puține decât plusurile iar acest lucru a fost reflectat de tabela de marcaj. Spunem în avancronica meciului că după o serie de remize în fața unor echipe importante ale campionatului, dar care rezultate aveau la bază un progres constant în joc, era timpul să vină și victoria. S-a întâmplat acest lucru iar acum trebuie să ne uităm cu toții către următorul pas. În mod normal, chiar dacă teren propriu înseamnă în acest moment Oradea, UTA ar trebui ca în duelul cu Dinamo să bifeze și prima victorie fără emoții. Un succes la un scor concludent nu este doar posibil ci și de dorit, putând să aducă o descătușare de care au mare nevoie atât jucătorii cât și fanii. Până atunci însă Mircea Rednic are de gestionat miercuri meciul din Cupă cu cealaltă echipă a Craiovei, Universitatea.