Baschet feminin: România pierde cu Slovacia, arădencele fără puncte marcate în meci

Sursă imagine: fiba.basketball

Sport

Scris de Giuliano Junc

După victoria de miercuri cu Islanda, echipa noastră a disputat în această seară, tot la Constanța, al doilea meci din grupa de calificare pentru Campionatul European din 2025. De data aceasta Acvilele au cedat în fața Slovaciei cu scorul de 77-93 la capătul unui meci care în cea mai mare a timpului a fost echilibrat, deznodământul fiind decis în sfertul 3, câștigat la 11 puncte diferență de echipa oaspete.

La fel ca și în partida cu Islanda, selecționerul Dan Calancea a folosit două jucătoare de la FC UAV ICIM Arad. Cel mai mult a jucat din nou Alexandra Ghiță (nr.13) , 12 minute și 14 secunde, timp în care a reușit o recuperare și o pasă decisivă. A doua jucătoare nu a mai fost Paloma Cucu ci Boglarka Biszak (nr.14), însă aceasta a stat pe teren doar 2 minute și 4 secunde.

Cele mai bune jucătoare ale tricolorelor au fost Gabriela Irimia (CSM Constanța) cu 21 puncte,  4 recuperări, 4 pase decisive și fosta jucătoare a Aradului din play-off-ul campionatului trecut, Anamaria Vîrjoghe (CSM Târgoviște), care și-a trecut în cont 20 de puncte, 12 recuperări (double-double) și trei pase decisive.

Următoarele meciuri din această grupă de calificare vor avea loc în noiembrie 2024.