Arădeni sub tricolor: accidentat, Man a primit cadou de la colegi calificarea la Euro. Vulturar, Pop și Stanciu cu pase decisive la tineret și juniori

Sursă imagine: frf.ro

Sport

Scris de Giuliano Junc

Și în această pauză competițională fotbalul arădean a avut reprezentanți la echipele naționale. Din păcate și de data aceasta doar la tineret și juniori, deoarece la fel ca și la precedenta acțiune a naționalei mari din această toamnă, Dennis Man n-a putut onora convocarea din cauza unei accidentări. Din fericire colegii săi s-au descurcat bine fără el reușind să câștige grupa de calificare astfel că sunt toate șansele ca Aradul să aibă la vară un reprezentant la cea mai importantă competiție fotbalistică a continentului. Totul e ca Dennis să fie sănătos la acel moment, altfel valoarea practic îi garantează un loc în lot, dovadă și faptul că recent jucătorul Parmei a primit trofeul pentru cel mai bun jucător din Serie B pe luna octombrie.

Tot din Italia a venit la lot și Cătălin Vulturar, dar la cel de tineret, acolo unde selecționata lui Daniel Pancu a disputat încă două partide din preliminariile pentru Campionatul European: 5-0 cu Albania acasă și 2-2 în deplasare cu Elveția. Vulturar (foto primul din dreapta în rândul de sus) a fost titular în ambele meciuri, în cel cu Elveția chiar integralist și a oferit pasa de gol la golul lui Grameni din minutul 32. Din păcate celălalt arădean din lot, Cristi Mihai, a fost rezervă neutilizată în ambele meciuri, amânându-și astfel debutul în selecționata U21.

Tot pasă de gol a dat și Rareș Pop în victoria reprezentativei U19 împotriva Mexicului, scor final 2-1. Rareș intrase pe teren în minutul 68. Partida a contat pentru un turneu amical disputat la Marbella, în cadrul căruia echipa noastră a mai jucat două partide, ambele pierdute: 0-6 cu Anglia și 0-2 cu Japonia. În amândouă aceste meciuri, Rareș Pop a fost titular. Din lotul echipei noastre au mai făcut parte și alți doi tineri arădeni: Darius Iurasciuc și Ionuț Anișorac (împrumutat de UTA la Chindia). Iurasciuc a intrat pe finalul meciurilor cu Anglia și Japonia în timp ce Anișorac a fost titular în toate cele trei partide, chiar integralist în primele două.

În sfârșit, pentru a întregi tripleta assist-urilor, Raul Stanciu a oferit și el o pasă decisivă în partida naționalei U17 contra Franței, încheiată la egalitate 1-1. Tricolorii au reușit să obțină calficarea la Turul de Elită, ultima fază preliminară înainte de Campionatul European, după ce în celelalte două meciuri au remizat cu Norvegia (0-0) și au învins Estonia cu 3-0. Tânărul jucător al UTA-ei a fost integralist în partida cu scandinavii și a jucat în repriza secundă a partidei cu balticii.

Să mai adăugăm în final că UTA a avut în aceste zile reprezentați și în zona Africii a calificărilor pentru Campionatul Mondial. Eric Omondi și-a trecut în cont un assist pentru naționala Kenyei în victoria cu Seychelles (5-0), fiind rezervă neutilizată în înfrângerea cu Gabon (1-2) iar Aly Abeid a prins doar 45 de minute în remiza albă cu Sudanul de Sud fiind și el rezervă neutilizată în primul meci al Mauritaniei, eșecul 0-2 din deplasare cu RD Congo.