UTA Arad – FC Voluntari 1 – 1, arădenii tot fără victorie

Sursă imagine: © AradObiectiv.ro

Scris de T.F.

În ultimul meci de la Arad cu FC Voluntari, UTA s-a impus cu 2 – 0 prin golurile lui Miculescu și Roger, după un joc excelent făcut de arădeni. Acum, UTA se afla în fața unui nou restart și la primul meci acasă după revenirea lui Balint ca antrenor principal. Se anunța un meci greu, având în vedere că UTA avea o echipă decimată de accidentări și suspendări. Balint a sintetizat foarte bine situația lotului la conferința de presă de vineri: „sunt atâția absenți, încât îmi este și teamă că dacă îi enumăr uit unul dintre ei”.

Un meci greu pentru UTA din cauza situației lotului, dar și a moștenirii din perioada Poenaru. Încă totul merge greu la echipa arădeană și Balint va avea mult de lucru în perioada următoare. Sigur vor trebui încă niște plombe, de la pepiniera proprie sau efectuate câteva transferuri. Dar, făcând haz de necaz, în tot răul este și un bine, fiind primul punct obținut după o lungă perioadă de UTA.

UTA Arad: Balauru – Abeid, Erico, Benga, Dobrescu – Pop, Batha, Ubbink, Otele – Keseru, Postolachi. Rezerve: Iacob – Anton, Cibi, Șteau, Matei, Stahl, Jobello, Negoescu, Godwin. Antrenor: Laszlo Balint

FC Voluntari: Popa – Meleke, Matricardi, Armaș – Lopes, Govea, Tavares, Rață, Aliji – Damașcan, Nemec. Rezerve: Collado – Costin, Andres, Achim, Vlad, Popescu, Răduț, Merloi, Florea. Antrenor: Liviu Ciubotariu

Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) la centru / la margine: Valentin Avram (Bucureşti) și Alexandru Cerei (Cluj-Napoca – Cluj). Arbitru de rezervă: Andrei Moroiță (Ploieşti)

Arbitru VAR: Popa Cătălin Popa (Piteşti) și Dumitru Ionel Valentin (Prahova)

Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu)

Observator de joc: Romulus Gabor (Hunedoara)

Despre meciul în sine nu sunt prea multe de spus. Voluntari a părut ceva mai organizată, iar UTA încă este în căutarea unei formule stabile de echipă. Au fost ocazii de ambele părți, ceva mai multe pentru UTA, dar în final scorul de egalitate este echitabil. Practic meciul a început de la 1 – 0 pentru Voluntari. În minutul doi, în urma unei lovitori de colt, Balauru scapă mingea ricoșată din Erico și Damașcan, pe fază, înscrie.

Egalarea survine destul de repede, când Aly Abeid îi pasează lui Pop, acesta centrează la Keseru, care trage imparabil, învingându-l pe Popa. UTA Arad – FC Voluntari 1 – 1. După egalare oaspeții par mai periculoși și au două ocazii în minutele 17 și 20, prin Nemec și Damașcan, ambele ratate. UTA răspunde un minut mai târziu, dar reluarea lui Erico este respinsă de pe linia porții.

UTA este mai activă în următoarea perioadă dar echipa din Voluntari este bine așezată în teren. În minutele 26 și 27, același Otele ratează două oportunități de a aduce pe UTA în avantaj. Ambii mijlocași arădeni, Batha și Ubbink iau cartonașe galbene la interval de cinci minute (32 și 37), cel luat de Batha fiind acordat foarte ușor. Doar o singură ocazie mai consemnăm pentru UTA în prima repriză, șutul lui Keseru peste poartă din minutul 42. A fost o repriză relativ bună pentru UTA, dar se vede că relațiile de joc încă suferă la echipa arădeană.

Prima ocazie notabilă din a doua repriză este ratată de FC Voluntari, Lopes trage din afara careului mare, dar Balauru reține. Apoi, în minutul 57, Batha pierde o minge la centru, centrarea lui Aliji este reluată bine de Nemec, dar Balauru reține.

Ocazie mare pentru UTA în minutul 59, Otele îl pune la grea încercare pe Popa, dar șutul rămâne fără rezultat. Imediat o dublă ocazie pentru UTA, ratează Pop și Abeid. Se efectuează mai multe schimbări de ambele părți și jocul pare să lâncezească, inclusiv galeria arădeană pare să dea semne de oboseală. UTA parcă nu mai poate în acest moment.

Minutul 81 aduce o ocazie uriașă pentru UTA, Postolachi scăpat singur, deschis de Matei, încearcă să-l lobeze pe Popa, dar mingea trece pe lângă poartă. Replică Voluntari în minutul 84, șutul lui Costin fiind blocat de Dobrescu. Ultima oportunitate a partidei o are UTA. Din lovitură liberă de la 20 de metri, Anton șutează puternic, dar Popa respinge. Rezultat final UTA Arad – FC Voluntari 1 – 1.

După o primă repriză destul de bună, în repriza a doua UTA și-a arătat limitele, chiar dacă a avut câteva ocazii de a înscrie. Pe Balint și pe jucători îi așteaptă mult muncă pentru a depăși această situație. UTA este fără victorie din luna august și Balint trebuie neapărat să resusciteze echipa.