Sepsi învinge la Arad și duce semifinala înapoi la Sfântu Gheorghe

Sursă imagine: bascherarad,ro

Scris de Giuliano Junc

După victoria din weekendul trecut din Secuime, Aradul a visat frumos, sperând că poate în următoarele 40 de minute ale semifinalei actualei ediții a Ligii Naționale de Baschet Feminin, să scrie o mică istorie, lăsând în afara marii finale echipa care de aproape un deceniu domină cu mare autoritate baschetul feminin românesc. Aproape 1500 de frumoși visători îmbrăcați în galben-albastru au luat drumul Sălii Sporturilor „Victoria“ în această seară, revărsând valuri de încredere și entuziasm către echipă. Iar prezența la meci a uneia dintre cele mai mari sportive pe care le-a dat Aradul, fosta campioană Diana Ciupe, părea că întregește tabloul unei seri perfecte.

Ne-am trezit însă cu toții repede din visare odată cu începutul meciului deoarece Sepsi a dus în câteva sute de secunde tabela la 0-8, într-o manieră similară unei declarații fără echivoc: meciul din tur a fost un accident! Din fericire fetele noastre au reușit să pună stavilă tăvălugului înainte ca lucrurile să devină dramatice dar se va dovedi până la final că acest start de meci avea să fie factorul decisiv în stabilirea deznodământului partidei. „ICIM“-ul a ținut meciul în echilibru până la finalul primului sfert, încheiat cu 13-22, dar a eșuat în a încercarea de a se apropia încet-încet de adversara sa în sfertul următor. Rolurile din meciul tur s-au inversat deoarece de data aceasta Sepsi a fost echipa care a pus în scenă un spectacol defensiv foarte bine structurat. În lipsa unor combinații elaborate, Aradul a încercat pătrunderile individuale, prin Murray în special, dar drumul era blocat. Sub panou bătăliile au fost mai mereu pierdute iar din păcate, arma care de multe ori ne-a salvat, aruncările de la distanță, n-a funcționat astăzi. Mai mult, pe finalul primei părți de meci au început să apară și erorile neforțate, venite pe fondul unei cedări de ordin mental, astfel că oaspetele au plecat la vestiare cu +13 pe tabelă (22-35).

În condițiile scorului era clar că dacă echipa noastră mai vrea ceva din acest meci, va trebui să o arate în sfertul 3, cele 10 minute de după pauză fiind decisive în ceea ce privește reechilibrarea meciului. Părea totuși că nimic important nu avea să se întâmple, dovadă că în minutul 5 și 42 de secude Sepsi conducea cu aceeași diferență ca cea de la pauza mare (29-42) însă Easley și Mititelu reușesc 7 puncte consecutive și sala ia foc. Zoran Mikes cere time-out, își trezește elevele care duc ecartul la +10 dar Aradul deja renăscuse iar lucrurile nu mai erau atât de ușoare: Easley detonează două grenade de la 3 puncte și la finalul sfertului 3 atmosfera din sală e irespirabilă: 41-46! Din păcate însă începem slab sfertul 4, scăpând poate momentul psihologic cel mai important al meciului. Jankovic reface diferența fatidică de 8 puncte fixată în startul meciului. Din nou Easley ne ține în viață cu o reușită de la 3 puncte dar este imitată dezarmant imediat de Armanu. Diferența sare din nou de 10 puncte, asta pentru că Hristova e iarăși în zi mare, reușind la un moment dat un coș de la vreo 10 metri distanță în ultima secundă de atac. Ultima zvâcnire a fetelor noastre e semnată de Taylor Murray care reduce diferența la -6 cu 2 minute și 16 secunde înainte de final însă oaspetele gestionează cu siguranță sfârșitul de meci și se impun la 11 puncte diferență, 55-66 scor final.

Sepsi câștigă meritat acest meci și duce semifinala în „decisiv“, care se va juca marțea viitoare la Sfântu Gheorghe. Însă deznodământul nu este tranșat deși e clar că echipa covăsneană e favorită. Trupa arădeană a arătat ce poate face chiar în „Sepsi Arena“ iar astăzi a avut din nou destule momente în care a jucat de la egal la egal cu adversara sa. Din păcate, după un început slab de meci, a avut nevoie de mult prea mult timp să-și recapete încrederea și odată cu ea strălucirea din joc. Aradul a revenit în joc după două sferturi și jumătate însă a fost prea târziu ținând cont de experiența superioară a adversarului. Cu mici reglaje însă lucrurile pot arăta altfel marți. Marea provocare însă pentru antrenor, staff, suporteri din anturajul echipei e să reușească să le facă pe jucătoare să creadă cu adevărat că meciul 3 nu e o formalitate, că realmente pot nu doar să dea o replică pe măsură celor de la Sepsi ci chiar să le bată a doua oară consecutiv la ele acasă. Dacă Easley, Murray, Vitulova, Mititelu & co. merg la Sfântu Gheorghe cu atitudinea potrivită, orice se poate întâmpla.

Revenind la meciul de astăzi, să le nominalizăm ca jucătoare ale meciului pe Hristova (20 de puncte, 7 recuperări, 6 pase decisive) și Jankovic (16 puncte și 10 recuperări, așadar double-double), jucătoare care au dominat lupta de sub panou, unde Sepsi a înclinat decisiv balanța. Din echipa noastră Easley a terminat meciul cu cele mai multe puncte marcate (16). De asemenea Murray și Vitulova au ieșit în evidență cu cifre simetrice (11 puncte și 7 recuperări de fiecare), americanca punctând și la capitolul pase decisive (4).

FCC UAV „ICIM“ Arad – Sepsi Sic Sfântu Gheorghe 55-66 (13-22, 9-13, 19-11, 14-20)
Arad: Easley 16 (2×3), Vitulova 11 (1×3), Murray 11 (1×3), Mititelul 6 (1×3), Voica Nagy 5, Ghiță 4, Biszak 2. Pe bancă: Fleșer, Cucu, Negru, Valea, Ciotir. Antrenor: Miroslav Popv
Sepsi: Hristova 20 (3×3), Jankovic 16, Armanu 8 (2×3), Cătinean 7 (1×3), Pasic 7 (1×3), Range 5 (1×3), Nyström 3. Au mai jucat: Dumitrescu, Belenante, Gereben. Pe bancă: L. Mikes. Antrenor: Zoran Mikes
Arbitri: Laurențiu Grigoraș (Buzău), Mate Stretea (Oradea), Narcis Dan (Satu Mare). Comisar: Viorel Constantinescu (Cluj)