Pas important spre finală: „ICIM“ a învins la Sfântu Gheorghe!

Sursă imagine: baschetarad.ro

Sport

Scris de Giuliano Junc

Mare și plăcută surpriză înregistrată în seara asta în Sepsi Arena! FCC UAV „ICIM“ Arad a reușit să învingă multipla campioană Sepsi Sic și astfel se află la un singur meci de finala campionatului! Scorul final, 79-86, a fost stabilit la capătul unui meci echilibrat, dominat ușor în prima parte de gazde dar preluat în control apoi de echipa noastră după pauză, pentru ca în ultimul sfert fetele antrenate de Miroslav Popov să se dezlănțuie.

Sepsi a început mai bine meciul și după 5 minute luase deja un avantaj important pe tabela de marcaj, care indica o diferență de 11 puncte în favoarea amfitrioanelor: 18-7. Echipa noastră a revenit însă în joc și a avut o serie foarte bună, de la 20-12 la 20-19. Sepsi va câștiga totuși primul sfert cu 23-20 dar se va trezi egalată după doar 3 minute scurse din cel de-al doilea: 27-27. Mai mult, Taylor Murray va reuși să o aducă pentru prima dată pe echipa noastră în avantaj: 32-35 după coș și fault. Gazdele revin însă în ultimele trei minute înainte de pauza mare: egalează la 36 iar apoi intră la vestiare cu 43-39 avantaj.

În prima parte a sfertului trei Sepsi aa reușit să țină o distanță de 3-5 puncte avantaj dar apoi de la 50-45 echipa noastră începe să lovească tot mai puternic: Biszar, Murray și Easley în serie ne duc în față pe tabelă 50-52. Jocul devine extrem de echilibrat, cu cele două formații alternând la conducere și la startul ultimelor 10 minute, pe tabelă era înscris scorul de 57-56. Sfertul 4 începe în aceeași notă dar de la 59-60, galben-albastrele reușesc să nu mai scape avantajul din mână. La 64-67 gazdele ratează două atacuri consecutive în timp ce Vitulova, Mititelu și Murray au execuții impecabile. Jocul rămâne pe muchie de cuțit. La 69-75, cu două minute și jumătate înainte de final, ambele echipe ratează mai multe atacuri. Pasic beneficiază de două libere dar transofmă doar una și imediat Mititelu duce diferența la 7 puncte cu 58 de secunde înainte de final. Finalul e dramatic și fragmentat, se marchează doar din aruncări libere, dar fetele noastre își păstrează sângele rece și transformă tot, astfel că reușesc să obțină victoria.

Deși învinse, gazdele au dat cea mai bună jucătoare a meciului, în persoana bulgăroaicei Borislova Hristova care a reușit să marcheze nu mai puțin de 38 de puncte (!), la care a mai adăugat 9 recuperări și 7 pase decisive. Din echipa noastră a strălucit Taylor Murray, autoare a 27 de puncte și 12 recuperări. Tot un double-double a reușit și Tereza Vitulova (17 puncte și 15 recuperări). Cealaltă americancă, Andie Easley a terminat și ea meciul cu 19 puncte marcate.

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – FCC UAV „ICIM“ Arad 79-86 (23-20, 20-19, 14-17, 22-30)
Sepsi: Hristova 38 (3×3), Range 13 (2×3), Nystrom 9, Jankovic 9, Armanu 6 (2×3), Pasic 3, Cătinean 1. Au mai jucat: Belegante, Gerebenn, Mikes. Pe bancă: Dumitreascu, Veress. Antrenor: Zoran Mikes
Arad: Murray 27 (1×3), Easley 19 (2×3), Vitulova 17, Biszak 11 (1×3), Mititelu 7, Voica Nagy 3 (1×3), Ghiță 2. A mai jucat: Fleșer. Pe bancă: Cucu, Negru, Ciotir. Antrenor: Miroslav Popov
Arbitri: Amalia Marchiș (Cluj), Vlad Dumitrescu (București), Ștefan Atomulesei (Brașov). Comisar: Stelian Bănică (București)

Meciul 2 al semifinalei va avea loc la Arad joi 4 aprilie, de la ora 19:00. Dacă fetele noastre repetă prestația din această seară, având și sprijinul unei săli care va fi cu siguranță plină și fierbinte, au toate șansele să își câștige biletele pentru finala campionatului.

De punctat și faptul că în primul meci al celeilalte semifinale, CSM Constanța a trecut extrem de greu pe teren propriu de CSM Târgoviște, cu 62-61.