Constanța face 2-0 înainte de venirea la Arad, „ICIM“ rămasă fără marjă de eroare

Sursă imagine: CSMConstantaBaschet

Scris de Giuliano Junc

Din păcate FCC UAV „ICIM“ Arad a pierdut și al doilea meci din finala Campionatului Național de Baschet Feminin, chiar la o diferență mai mare decât alaltăieri, scorul final înregistrat pe tabelă fiind de 88-69. Am sperat ca după ziua de odihnă echipa noastră să fie mai proaspătă dar pe teren, cea care a cresut nivelul dață de primul meci a fost CSM CSU Constanța. Galben-albastrele au fost conduse de la începutul până la finalul meciului și chiar dacă o bună parte din meci au ținut aproape de adversarele lor, n-au reușit să se apropie nicidată suficient de mult pentru a răsturna scorul, asta și pentru că a ratat câteva momente psiholgice importante. De remarcat că în această seară nici defensiva nu a mai fost la înălțime, facilitând misiunea echipei gazdă.

Debutul de meci a avut un scenariu indentic cu cel al meciului de luni, cu echipa gazdă începând în forță și luând repede avantaj pe tabela de marcaj. Astfel după 2 minute și 10 secunde, Miroslav Popov a fost nevoit să ceară deja primul time-out deoarece scorul era 8-1. Din păcate indicațiile nu au efect, fetele noastre continuând să rateze mult și să fie apoi surprinse pe contraatac iar diferența crește la 15-3. Legăm de două ori 4 puncte dar de fiecare dată Ghizilă ne taie imdiat elanul cu aruncări reușite de la 3 puncte. Apoi aceeași Ghizilă marchează și al treilea coș de la linia de 3 și duce diferența la +15: 26-11. Primul sfert se încheie cu 28-15, după ce Fleșer a irosit două aruncări libere care ne puteau apropia și mai mult de gazde.

Echipa noastră începe mai bine sfertul 2 și într-un minut și jumătate coboară diferența sub pragul de 10 puncte, 28-20. Gabriela Irimia și Taylor Murray se duelează apoi de la linia de 3. Tereza Vitulova intervine și ea cu succes în acest dialog și ne apropiem la -7: 33-26. Alexandru Olteanu cere time-out după care cele două echipe se lansează într-o serie de ratări neverosimile din poziție de singur cu panoul sau de la linia de libere. Spre exemplu Ghiță, Voica Nagy și Easley ratează 5 din 6 aruncări libere, care ne-ar fi adus la egalitate cu amfitrioane. Înscrie însă Kozar de la 3 și pierdem un moment psihologic important. Se ajunge din nou la 10 diferență pe tabelă (41-31) și este rândul lui Miroslav Popov să ceară time-out. Ultimele minute de dinainte de pauza mare aduc faze spectaculoase în ambele părți, cu atacuri purtate în viteză. Din acest joc pe contre pe plus iese echipa noastră care reușește să reducă semnificativ diferența până la -3: 46-43

Repriza secundă începe cu ratări dar și cu niște decizii discutabile ale arbitrilor. Pe acest fond Constanța iși întărește puțin avantajul pe tabelă, care arată 50-43. Vitulova marchează însă de la linia de 3 apoi obținem un fault pe atacul echipei gazdă. Ratăm însă de cinci ori consecutiv șansa de a ajunge în coasta fetelor de la malul mării, timp în care și acestea ratează 4 atacuri la rând. La jumătatea sfertului 3, scorul acestuia este unul neverosimil: 5-3! La 54-50 Jones ratează o aruncare de 3 puncte și după time-out avem atacul. Îl ratăm însă și pe acesta iar odată cu el încă o șansă de a ne apropia la 1-2 puncte de adversare. Easley reclamă că a fost lovită peste mână pe o pătrundere dar nu primește nimic iar diferența crește la 58-50. Aceeași Easley ratează de la 3 puncte și Higgins pune din nou o diferență de +10 la intrarea în ultimul sfert: 61-51.

Începem ultimul sfert cum nu se poate mai prost, cu două atacuri consecutive ratate și diferența crește la +14. Easley marchează de la 3 dar nu reușim să ne apărăm eficient la următorul atac. Cele două echipe intră apoi din nou într-o sarabandă a atacurilor ratate, cu precizarea că la adăpostul celor 13 puncte avantaj, Constanța își poate permite într-o oarecare măsură acest lucru. Până a urmă tot Easley scutură plasa de la 3 puncte dar scenariul se repetă și încasăm coș imediat de la aceeași Higgins. Easley pare să ia jocul pe cont propriu, deocamdată îi reușește dar singurul lucru care contează e că la jumătatea sfertului final diferența e aceeași ca la startul lui: +10 pentr Constanța. Mai mult, după in time-out cerut de banca gazdelor, Ghizilă înscrie două triple consecutive la care echipa noastră replică de sub panou prin Murray și Vitulova. Tot de acolo înscrie și Zivkovic. În condițiile în care acum fiecare atac și fiecare punct contează ratăm libere și pierdem un atac pe o eroare copilăreacă iar Constanța ajunge la 80-65 cu 2 minute și 15 secunde înainte de final. Mai putem reuși ceva semnificativ? Nu e cazul iar partida se încheie cu scorul de 88-69

Din punct de vedere al punctelor marcate jocul a fost dominat de Ioana Ghizilă respectiv Andie Easley. Americanca din echipa noastră a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 25 de puncte dar oponenta sa a reușit nu mai puțin de 6 coșuri de 3 puncte, care au contat mult în rezultatul final. Din punct de vedere al recuperărilor, au ieșit în evidență Zivkovic (Constanța) și Vitulova (Arad), cu 9 respectiv 8 astfel de procedee. De remarcat că echipa gazdă a câștigat meciul în bună măsură pe procentajele de la 3 puncte (54% vs 28%) și de la aruncările libere (71% vs 50%). Un alt aspect important e și raportul calitate-cantitate din lotul echipei gazdă, care cu excepția a două jucătoare care nu au evoluat deloc, a rulat întreg lotul, dintre cele 10 jucătoare niciuna neevoluând sub 14 minute și reușind fiecare dintre ele să înscrie. În schimb la echipa noastră greul a fost dus de 6 jucătoare, care au evoluat toate peste 20 de minute plus Fleșer la mare distanță, cu aproape 10 minute jucate.

CSM CSU Constanța – FCC UAV „ICIM“ Arad 88-69 (28-15, 18-28, 15-8, 27-18)
Constanța: Ghizilă 20 (6×3), Miskiniene 12, Mărginean 11 (1×3), Higgins 10, Zivkovic 9, Jones 8 (2×3), Koziar 7(1×3), Irimia 6 (2×3), Godri-Părău 3, Podar 2. Pe bancă: D. Fota, Vaida. Antrenor: Alexandru Olteanu
Arad: Easley 25 (3×3), Vitulova 17 (2×3), Murray 8 (1×3), Mititelu 6, Ghiță 6, Biszak 5 (1×3), Voica Nagy (2). Au mai jucat: Fleșer, Cucu, Negru. Pe bancă: Ciotir. Antrenor: Miroslav Popov
Arbitri: Alexandru Olaru (București), Amalia Marchiș (Cluj), Șerban Rasoga (Ploiești). Comisar: Anton Cutov (Tulcea)

Începând cu săptămâna viitoare, finala se mută la Arad, unde vor avea loc meciurile 3 și 4, acesta din urmă însă doar dacă echipa noastră câștigă primul duel. Fetele lui Miroslav Popov nu mai au nicio marjă de eroare, de acum încolo orice înfrângere trimite titlul la Constanța. Partidele (pentru că sperăm că vor fi două) vor fi găzduite de Sala Sporturilor „Victoria“ marți 23 aprilie respectiv joi 25 aprilie, de la aceeași oră, 19:00