duminică, 19 ianuarie, 2025

Cel care a adus cea mai mare performanță a fotbalului românesc s-a stins

Distribuie articolul

O veste extrem de tristă face chiar în aceste momente înconjurul României și, probabil în scurt timp, va ține primele pagini în ziarele din întreaga Europă. Helmuth Duckadam, cel care în 1986, prin intervențiile sale inspirate de la loviturile de departajare, avea să aducă Stelei, României chiar, cel mai râvnit trofeu fotbalistic la nivel de echipe de club, s-a stins din viață la doar 65 de ani.

Născut pe 1 aprilie 1959, în localitatea Semlac, din județul Arad, a început fotbalul în localitatea natală, la Semlecana, după care a trecut la Școala Sportivă Gloria. În 1977 debuta în divizia C, în tricoul celor de la Constructorul, iar 1978 acesta făcea pasul către UTA, formație pentru care evoluează până în 1982, când este transferat la Steaua București. După ce reușește să intre în Cartea Recordurilor dar și în cărțile de istorie, Helmuth Duckadam suferă o intervenție chirurgicală la brațul drept, fapt care îl determină să pună capăt carierei de fotbalist profesionist la doar 27 de ani. După trei ani însă, „Eroul de la Sevilla” simte că mai are totuși ceva de oferit fotbalului și îmbracă din nou echipamentul de portar, dar de această dată pentru formația arădeană Vagonul, unde mai stă preț de două sezoane, înainte de a se retrage definitiv din cariera de jucător. De asemenea, semlăcanul Duckadam are și două prezențe în tricoul primei reprezentantive a României. Acesta a debutat pe 1 septembrie 1982, într-un amical câștigat de România în fața Danemarciei cu 1-0. Cea de-a doua prezență a sa la Națională a fost în același an, în luna noiembrie, atunci când a jucat doar trei minute într-o înfrângere suferită de România cu 4-1 în fața Republicii Democrate Germană (Germania de Est).

Ca palmares Helmuth Duckadam s-a putut mândri cu două titluri de campion al României, o Cupă a României și o Cupă a Campionilor Europeni, toate obținute în tricoul celor de la Steaua. Totodată, în 1986, acesta a primit distincția de „Fotbalistul anului” în România, desigur, pentru intervențiile sale decisive de la loviturile de departajare din finala CCE, împotriva celor de la Barcelona, când a reușit să apere patru lovituri de de la punctul cu var.

Helmuth Duckadam s-a confruntat în ultimii ani cu mai multe probleme de sănătate, iar în urmă cu doar trei luni acesta a fost supus unei intervenții chirurgicale pe cord deschis.

Rămas bun, Helmuth Duckadam! Mulțumim pentru ceea ce ai oferit fotbalului românesc!

Distribuie articolul

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Noutăți