Baschet feminin: Constanța câștigă la Arad primul titlu din istorie

Scris de Giuliano Junc

FCC UAV „ICIM“ Arad a pierdut în această seară și meciul 3 al finalei campionatului, în ciuda avantajului terenului propriu, pus în evidență de o sală plină, care a fost alături vizual și sonor, de echipa favorită. Partida a confirmat însă clara superioritate a Constanței, care ajunge la a 8-a victorie consecutivă în fața echipei noastre. Din păcate șansele formației noastre de a reuși să se mențină în finală, au fost subminate și mai mult de accidentarea înainte de meci a poate celei mai importante jucătoare din lotul lui Miroslav Popov, Tereza Vitulova. În aceste condiții Constanța s-a impus fără emoții cu 71-56

Meciul începe cum nu se poate mai prost, cu un coș de trei puncte reușit de Koizar, la numai câteva secunde de la debut. Higgings face 0-5 după care Voica Nagy înscrie primele puncte pentru echipa noastră iar Ghiță marchează și ea reducând diferența la un punct în uralele sălii. Din păcate Constanța se depărtează din nou cu ușurință ajungând la 4-11. Ghiță și Easley însă reușesc două faze spectaculoase și diferența scade din nou la doar -2: 11-13. Constanța mai ratează un atac dar o face și Easley și ratăm ocazia egalării iar Jones securizează avantajul Constanței. Avem din nou două șanse de echilibrare totală a tabelei, la 15 dar Easley le ratează pe ambele, a doua chir inexplicabil, iar Zivkovic ne pedepsește. Mărginean ratează apoi dar Easley irosește al treilea atac consecutiv cu câteva secunde înainte de final. Iar ca tacâmul să fie complet Jones marchează în ultima secundă a sfertului 1, care se încheie cu 13-19.

Și sfertul 2 îl începem tot prost, cu Murray comițând pași și Podar marchează aproape de la Podgoria: 13-22. O imită Irimia după ratarea lui Fleșer și scorul ia proporții: 13-24 și avem pentru prima oară în meci +10 diferență, din păcate pentru echipa oaspete. Spiritele se încing iar Marcel Urban e avertuzat după ce a protestat vehement la o fază în care arbitri au permis continuarea jocului în timp ce erau două jucătoare căzute pe parchet. Sala e un vulcan dar fetele noastre ratează atac după atac iar la jumătatea sfertului 2 diferența e dublă: 15-30. Popov în disperare de cauză o trimite pe teren și pe Paloma Cucu, la un moment dat având întreg 5-ul de pe teren format din jucătoare românce. Până la urmă primele puncte după minute întregi de secetă sunt aduse tot de americance și ajungem la 19-32 și apoi la 24-36, o contribuție importantă la al doilea scor având-o și Alexandra Ghiță. Nu reușim să ne apropiem mai mult; Podar marchează o liberă, galben-albastrele ratează atacul și la cabine se intră cu 24-37 pe tabelă.

Pe timpul pauzei la marginea terenului au apărut trofeele și medaliile, totul părând pregătit pentru sărbătoarea Constanței; un amănunt din punctul nostru lipsit de fair play și eleganță, dar care speram să le „înrăiasă“ pe fetele noastre, care reușesc pentru prima dată să marcheze primele într-un sfert, prin Easley. O face însă și Koizar imediat, semn că oaspetele încă nu sunt relaxate. Mai mult, Higgins reface diferența de +13 și atmosfera se dezumflă din nou ca un balon. Constanța defilează, ajunge la +19, moment în care fetele lui Alexandru Olteanu dau primele semne de relaxare. Înscriem 4 puncte consecutive dar din nou nu avem consistență în gestionarea momentului mai bun și Mărginean își aduce echipa la +20 (23-52) cu 3 minute înainte de finalul sfertului 3 iar misiunea părea deja imposibilă. Miroslav Popov simte și el asta și le dă drumul la joc unor fete pe care se bazează de regulă mai puțin în meciurile importante: Cucu, Ciotir, Fleșer. Finalul sfertului 3 este foarte slab de ambele părți și nu se mai marchează decât 2 puncte, ambele în dreptul Constanței.

Ultimul sfert se joacă mai mult pentru statistică, pentru Arad intră pe teren Daria Negru și Bianca Valea, sala acceptă și ea înfrângerea și crează o atmosferă frumoasă, care arată clasa acestui club încărcat de trofee. Vorbim totuși de a 18-a finală din istorie pentru echipa feminină de baschet a Aradului, 9 dintre acestea fiind câștigate. CSM CSU Contanța câștigă în schimb primul titlu din istorie, grație unui management ambițios dar și susținut financiar, ceea ce a făcut ca în echipa de la malul mării să ajungă să joace nume importante ale baschetului românesc precum Gabriela Mărginean, Gabriela Irimia sau Anne Marie Godri-Părău. Echipa noastră trebuie felicitată la capătul unui sezon în care rămâne cu satisfacția de a-și fi depășit obiectivul inițial (locul 3) și de a fi fost ea cea care a oprit hegemonia de aproape un deceniu a celor de la Sepsi, prin victoria din semifinale.

FCC UAV „ICIM“ Arad – CSM CSU Constanța 56-71 (13-19, 11-18, 8-17, 24-17)
Arad: Easley 18, Murray 18, Mititelu 11 (2×3), Ghiță 7, Voica Nagy 2. Au mai jucat: Biszak, Negru, Ciotir, Fleșer, Cucu, Valea. Antrenor: Miroslav Popov
Constanța: Miskiniene 14, Koziar 9 (1×3), Jones 9, Irimia 8 (2×3), Ghizilă 7 (1×3), B. Fota 6 (2×3), Higgins 6, Podar 4 (1×3), Godri-Părău 4, Zivkovic 4. Au mai jucat: Mărginean, Vaida. Antrenor: Alexandru Olteanu
Arbitri: Alin Faur (Timișoara), Cristian Podar (Cluj), Amalia Marchiș (Cluj). Comisar: Cătălin Burlacu (Ploiești)