vineri, 13 iunie, 2025

🚨 Zeci de percheziții în Arad într-o anchetă legată de posesia ilegală de arme

Distribuie articolul

O amplă operațiune a avut loc în această dimineață în județul Arad, unde zeci de polițiști au descins simultan la mai multe adrese într-un dosar ce vizează nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Române, operațiunea — desfășurată sub numele de cod JUPITER — a mobilizat forțe importante ale Poliției Române.

47 de percheziții domiciliare sunt puse în aplicare de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Arad, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad. Descinderile au loc atât în municipiul Arad, cât și în mai multe localități din județ.

Ancheta vizează persoane bănuite că ar fi încălcat legislația privind deținerea și utilizarea armelor și munițiilor. Potrivit informațiilor oficiale, acțiunea beneficiază de sprijinul Serviciului Criminalistic, al Serviciului de Ordine Publică, al Poliției Municipiului Arad și al polițiilor orășenești din județ.

Deocamdată, autoritățile nu au oferit detalii despre numărul de suspecți vizați sau despre eventualele capturi de arme și muniții. Operațiunea este în desfășurare și se anunță a fi una dintre cele mai importante intervenții din acest an în zona de vest a țării în materie de combatere a infracțiunilor legate de regimul armelor.

Vom reveni cu detalii pe măsură ce ancheta avansează.

Distribuie articolul

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Noutăți