Visul frumos s-a încheiat: U. Cluj – UTA Arad 1 – 0

Sursă imagine: © AradObiectiv.ro

Scris de T.F.

Un meci de care pe care pentru accederea în finala Cupei României, un meci de tradiție între două echipe care au făcut istorie în fotbalul din România: Universitatea Cluj (fondată în 1919) și UTA Arad (fondată în 1945). Prima echipă calificată în finala Cupei este Sepsi Sf. Gheorghe care a zdrobit efectiv pe CFR Cluj.

Prima Cupă a României din 1934 a fost câștigată de Ripensia Timișoara cu 5-0 contra Universității Cluj. Cupei României 2022-2023 este cea de-a 85-a ediție a celui mai vechi turneu eliminator din fotbalul românesc. Câștigătoarea va ajunge în turul II preliminar al UEFA Europa Conference League 2023-2024.

UTA Arad are în palmares două Cupe ale României câștigate în 1947/1948 și 1953. UTA a jucat de alte două ori în finală în edițiile 1950, 1965-1966. Universitatea Cluj (în 1965 se numea atunci Știința Cluj) a câștigat singura Cupa a României din palmares în ediția 1964/65. Clujenii au trecut în finala de Dinamo Pitești cu 2-1. Universitatea Cluj a jucat patru finale de Cupa României sub patru nume diferite.

Pe Cluj Arena  pe un gazon excelent (pe care s-a jucat în premieră) și în fața a aproximativ 8.000 de spectatori au evoluat formațiile:

Universitatea Cluj: Gorcea – Oancea, Martic, Miron, Goranov – Simion, Remacle –  Chipciu, Nistor, Bic – Thiam / Rezerve: Iliev – Pițian, Fl. Ilie, Tescan, Hofman, I. Filip, Ad. Bălan. Trif, Horșia / Antrenor: Ovidiu Sabău

UTA Arad: Iacob – Vukcevici, Chindriș, Benga, Abeid – Anton – Pop, Roger, Ubbink, Otele – Postolachi / Rezerve: Kucher – Benzar, Keseru, Hoxhallari, Cascini, Batha, Stahl, Milosevic, Șteau / Antrenor: Mircea Rednic

A condus partida o brigadă de arbitri compusă din:

La centru: Horia Mladinovici (București)

La cele două margini: Daniel Mitruți (Craiova) și Ferencz Tunyogi (Zalău)

Camera VAR: Istvan Kovacs (Carei Cluj) și Andrei Constantinescu (București)

Observator de arbitri: Marcel Savaniu ( Satu Mare)

Observator de joc: Mihai Andrieș (București)

Este meciul de debut a lui Mircea Rednic pe banca arădeană. Început de partidă cu UTA mai activă și stând mai mult în terenul gazdelor. Sunt peste 1.000 de arădeni prezenți în tribunele stadionului Cluj Arena, cel puțin în peluza destinată galeriei arădene. UTA a avut trei cornere în primele 10 minute și după ultimul Otele are o mare ocazie de a marca.

În minutul 15 UTA marchează. Postolachi, cel care a adus UTA în semifinala Cupei României, ia o acțiune pe cont propriu și înscrie senzațional la vinclu. Fără a se vedea nimic concret la reluări, arbitri ne mai faultează odată și anulează golul. UTA a fost a doua cea mai dezavantajată echipă de până acum din SuperLiga, conform unui studiu realizat de Gazeta Sporturilor.

O primă jumătate de oră controlată de arădeni, cu un gol valabil anulat UTA-ei, cu o ușoară revenire înainte de minutul 30 a echipei gazdă.

Și, ca un făcut, la o jenare a lui Ubbink la Remacle în careul arădean, minutul 34, la care nimeni nu dădea lovitură de la 11 metri pe această planetă, VAR-ul nu ne iartă. UTA este sancționată cu un penalty greu de înțeles, după ce în minutul 15 i-a fost anulat un gol perfect valabil. Nistor execută impecabil și U. Cluj – UTA 1 – 0.

Greu de înțeles ce se întâmplă cu acest arbitraj. Horia Mladenovici a acordat gol arădenilor, VAR-ul l-a anulat, apoi la faza de 11 metri, Mladinovici a lăsat jocul să continue fără să fluiere fault, VAR-ul a întors faza și a acordat penalty.

UTA are o bună ocazie în minutul 43, dar Postolachi nu poate ajunge la centrarea lui Abeid. După șapte minute de prelungiri scorul la pauză rămâne cel stabilit de Nistor.

Repriza a doua se reia cu UTA în atac și în minutul 47 Ubbink trage periculos, din centrarea lui Abeid, dar pe lângă poartă. În minutul 53 Ubbink recidivează și șutează puternic, dar Gorcea scoate incredibil. La fel ca în prima repriză clujenii nu au avut până acum ocazii în această repriză. Până în minutul 65 este o dominare cvasi-totală a echipei UTA.

În minutul 69 cursă impetuoasă a lui Rareș Pop, pătrunde până la marginea careului de 6 metri, dar clujenii aglomerează zona și faza rămâne fără rezultat. U. Cluj nu a arătat nimic până acum de la începutul meciului, dar scorul în jocul: Arbitri VAR – UTA este 1- 0.

În minutul 73 același Ubbink șutează foarte bine din zonă centrală, dar Gorcea scoate iarăși de la rădăcina barei. În minutul următor Otele șutează și el, dar același Gorcea este la post. În minutul 85 arădenii au o nouă ocazie, Ubbink îl deschide foarte bine în careu și în poziție centrală pe Cascini, dar acesta nu ajunge la balon.

În minutul 89 șut violent a lui Ubbink peste poartă în urma unei faze colective a arădenilor. Clujenii au avut doar un șut pe poartă în acest meci și au marcat un gol! Cinci minute de prelungire, cinci minute de speranță pentru UTA. Nu se mai întâmplă până la sfârșit și U. Cluj va juca finala cu Sepsi.

Meci bun făcut de UTA, dar parcă am mai văzut acest film. Arădenii au dominat tot meciul și au fost net superiori la toate capitolele. U Cluj a șutat doar o singură dată pe poartă și a câștigat meciul.