UTA n-a avut milă de sora mai mică, scuturând de 6 ori plasa porții Progresului Pecica

Scris de Giuliano Junc

Cele 10 zile distanță dintre meciurile cu Hermannstadt și Petrolul i-au prilejuit lui Mircea Rednic ocazia de a onora o invitație mai veche pentru un amical, primită din partea Progresului Pecica, echipă cu care UTA se află într-o strânsă relație de colaborare, trimițându-și la echipa de Liga 3 mai mulți jucători sub formă de împrumut, în special dintre africanii aduși de Cristian Hossu (Nasiru, Shiaondo, F. Nortey) dar și două produse ale Academiei, Borcea și M. Salka.

Dar ceea ce trebuia să fie un amical în cel mai autentic sens al cuvântului, s-a transformat într-un bombardament total la poarta gazdelor, UTA învingând cu 6-0, scor care nici măcar nu reflectă pe deplin diferența din teren, roș-albii ratând alte numeroase ocazii de gol. Ce-i drept, UTA s-a arătat miloasă până în pauză, singura reușită a primei reprize fiind semnată de Ariel Lopez, care la ultima fază a trimis un șut centrare cu o destinație pe care probabil doar el o știe, dar care s-a oprit în plasa porții lui Gakos. După pauză însă a început asediul: Micovschi, Fabry, Luckassen, Omondi și Imoh au reușit să puncteze ca urmare a unei dezlănțuiri ofensive care i-a făcut pe jucătorii gazdelor să reușească cu greu să iasă din propriul careu. Probabil era frumos ca Progresul să marcheze un gol de onoare dar în ultimul minut Kucher a ținut să se remarce iar pe respingere Bozian a tras peste poarta goală.

Greu de spus dacă Mircea Rednic a putut să testeze ceva cu adevărat util în perspectiva meciului cu Petrolul dar măcar a oferit minute tuturor jucătorilor și a îmbunătățit starea de spirit pentru că, inerent, o victorie la scor, fie ea și într-un meci amical, ridică moralul unei echipe.

Progresul Pecica – UTA 0-6 (0-1)
Au marcat: Lopez (45), Micovschi (48), Fabry (67), Luckassen (69), Omondi (77), Imoh (83)
UTA Repriza 1: Iacob – Lopez, Benga, Iurasciuc, Rodriguez – Pedro, Freitas – David, Morar, Pop – Tudorie
UTA Repriza 2: Kucher – Căpușă, Stolnik, Conte, Trif – Fabry, Vulturar, Micovschi, Omondi – Imoh, Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic
Pecica: Gakos (46 Burtic) – Moraru, Nasiru (55 Gomboș), Arsene (70 Szep), F. Nortey (65. Pașca) – Shiaondo (46 Wild), A. Iuga (72. Shiaondo) – M. Salka (67. Matyus), L. Bodri (55. Bozian), I. Pop (67. Bănățan) – Borcea (46 Pașcalău). Antrenori: Dan Stupar, Bogdan Bozian
Arbitri: Tudorel Jurcă – Andreea Șușcă, Nicoleta Șușcă