În această după-amiază UTA a jucat primul meci amical din cadrul cantonamentului de pregătire pe care îl desfășoară în Slovenia. Adversar i-a fost vicecampioana Albaniei din sezonul trecut, KF Vllaznia Shkodër. Din păcate echipa lui Adrian Mihalcea a fost învinsă cu scorul de 1-0.
Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 26, de către Balaj. Reușita albanezilor a venit în urma unei faze în care Flavius Iacob în flancul drept al defensivei, respectiv Alexandru Benga în centrul apărării, au făcut un marcaj prea larg la adversarii direcți. Ca urmare, centrarea la firul ierbii venită din apropierea colțului terenului, a fost direcționată destul de ușor în plasă, din apropierea punctului de la 11 metri.
Ocazii mai multe pentru UTA, dar tirul a fost prost reglat
În afara golului, albanezii au mai fost destul de aproape de gol în trei rânduri: În minutul 2, în urma unui contraatac care a surprins prea avansată linia defensivă a UTA-ei, Iliev a fost depășit dar mingea s-a dus către colțul terenului și faza s-a răcit. Un sfert de oră mai târziu Iliev a respins cu un reflex excelent un șut de expediat de la marginea careului. În startul reprizei secunde a fost rândul Gorcea să se remarce, la o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, în urma căreia a scos mingea de la vinclu.
Ocaziile UTA-ei au fost ceva mai numeroase: Alin Roman a fost aproape de gol de două ori, prima dată în secunda 33 când șutul său a fost deviat de un adversar puțin pe lângă poartă, iar apoi în minutul 21 când a șutat în alergare de la 16 metri, puțin peste transversală. Apoi în minutul 43 Denis Țăroi a încheiat o frumoasă acțiune personală cu o dublă ocazie: prima dată șutul său expediat de la circa 13 metri lateral stânga a fost respins de portar, după care tânărul jucător al UTA-ei a reluat peste poartă. Repriza s-a încheiat cu o bună oportunitate pentru Costache, care a șutat din interiorul careului spre colțul lung dar un jucător advers a intervenit providențial și a deviat în corner. Repriza secundă a fost săracă în faze de poartă, dar totuși UTA putea egala în finalul meciului: Benga a reluat cu capul pe lângă poartă din mijlocul careului, în urma unui corner de pe partea stângă, iar apoi în ultimul minut Zsori a șutat din unghi închis lateral dreapta însă portarul advers a respins.
Palizi în atac, nesiguri în apărare
Echipa lui Adrian Mihalcea a avut mari probleme în a ieși din propria jumătate în prima repriză, jocul la construcție eșuând de cele mai multe ori odată cu degajările lui Iliev, marea majoritate a lor ratându-și destinația. UTA a reușit să ajungă în preajma careului advers mai mult în startul și în finalul reprizei. În partea a doua, pressingul mai puțin agresiv al adversarilor a făcut ca UTA să aibă o posesie mai consistentă, dar sterilă. Acțiunile de atac, purtate cu precădere în flancuri, s-au încheiat fără pericol din cauza deciziilor neinspirate sau a execuțiilor nereușite.
Și defensiv UTA a arătat destule slăbiciuni. Pe părțile laterale echipa a fost ușor penetrată, mai ales în flancul lui Alomerovic, iar în centrul careului jucătorii adverși au fost găsiți în mai multe rânduri destul de liberi și doar indecizia i-a văduvit de un număr mai mare de ocazii clare de gol.
Doar portarii s-au remarcat
Dejan Iliev și Andrei Gorcea au fost singurii jucători cu o prestație solidă. Ambii au fost siguri pe ei, la post și și-au trecut în cont câte o intervenție salutară.
Noii veniți au dezamăgit în mare măsură. Zeka a jucat 30 de minute și nu prea s-a întâlnit cu mingea, Alin Roman s-a stins după începutul bun de meci, Pospelov se poate lăuda cu o intervenție bună în careul de 6 metri, când i-a reparat o eroare a lui Flavius Iacob, iar Din Alomerovic a avut un meci de uitat, deoarece pe parte sârbului a fost bulevard.
În schimb am văzut câteva sclipiri de la campionii cu echipa U17 a clubului. Hodoșan respectiv Matei au arătat determinare și curaj în intervențiile de la mijlocul terenului, Matei a plusat cu o acțiune ofensivă în care l-a lansat pe culoar pe Câmpan dar acesta a ratat preluarea, iar Țăroi a semnat poate cea mai frumoasă fază a meciului, când dubla ratare despre care aminteam mai sus a fost precedată de un frumos dribling din întoarcere.
Benga integralist, Roșu a rămas pe bancă
Adrian Mihalcea a rulat aproape întreg lotul, singurul care nu a prins minute fiind al treilea portar, Lucas Roșu. Antrenorul UTA-ei a preferat să le ofere celor doi portari din fața sa câte o repriză integral. Cum lotul deplasat în Slovenia are doar 19 jucători de câmp, unul dintre aceștia a trebuit să se „sacrifice“ și să evolueze pe toată durata partidei. Acesta a fost căpitanul Alexandru Benga.
De asemenea, de remarcat că neavând dubluri pe posturile de fundași laterali, pentru ultima jumătate de oră, Adrian Mihalcea a apelat la două improvizații: Darius Iurasciuc în dreapta și Alessio Calotă în stânga.
UTA a evoluat astăzi în următoarea componență: Iliev (46. Gorcea) – Iacob (75. Iurasciuc), Pospelov (46. Poulolo), Benga, Alomerovic (75. Calotă) – Van Durmen (46. Hrezdac), Hodoșan (46. Matei) – Costache (46. Zsori), Roman (46. Câmpan), Țăroi (46. Tzionis) – Zeka (30. Dragoș)
Reconversie profesională pentru Sorin Rădoi
Puțin dincolo de jumătatea primei reprize, unul dintre tușierii brigăzii care a oficiat meciul, s-a accidentat grav. Asistentul a călcat greșit și s-a prăbușit urlând de durere pe pista care înconjoară terenul. Nu a mai putut continua meciul, iar locul său a fost luat de antrenorul secund al Bătrânei Doamne, Sorin Rădoi.
Următorul meci de pregătire din Slovenia este programat pentru miercuri 2 iulie, când UTA va întâlni echipa sârbă FK Železničar Pančevo.la

