FC Hermannstadt – UTA 0 – 0, două puncte pierdute de arădeni

Sursă imagine: Google

Scris de T.F.

Trebuie să începem acest articol cu o mențiune specială pentru galeria arădeană prezentă la Sibiu, aproximativ o mie de oameni, poate mai mult. A fost de nota 10+ a dominat permanent fondul sonor și a impresionat pe toată lumea, inclusiv pe noi cei din Arad. Bravo! Am scris acest lucru până nu am știut rezultatul final. Galeria a continuat la fel până la final pe fondul dominării copioase, în unele momente, a echipei arădene.

Cu o victorie azi UTA ar fi trecut peste echipa din Sibiu și peste U Cluj. Deci presiunea era pe ambele formații. Nu a fost să fie, chiar dacă UTA a meritat după joc cele trei puncte. UTA a fost superioară la șuturi pe poartă, la cornere și la lovituri libere. Da, a avut și mai multe cartonașe galbene. Cu regret, dar sunt două puncte mari pierdute de UTA în contextul actual.

Pe un teren de la care ne așteptam mai mult, totuși relativ bun, dar puțin moale, au jucat formațiile:

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Ene, Antoche, Opruț – Mion, Biceanu – Balaure, Limaj, Popescu – Paraschiv Rezerve: Muțiu, Etienne, Issah, P. Iancu, P.Petrescu, Oroian, Bărbuț, Buhăcianu, Babic Antrenor: Marius Măldărășanu

UTA Arad: Balauru – Benzar, Chindriș, Benga, Abeid – Anton, Batha, Ubbink – Roger jr, Milosevic, Rareș Pop Rezerve: Mociu, Vukcevic, Hoxhallari, Dobrescu, Cascini, Otele, Postolachi, W. Barbosa, P. Pașcalău Antrenor: Lazslo Balint

Arbitri:

La centru: George Găman (Craiova)

La margine: Sebastian Gheorghe (Suceava) și Adrian Vornicu (Iași)

Arbitru de rezervă: Kovacs Szabolcs (Carei)

Arbitrii VAR: Rareș Vidican (Satu Mare) și Romică Bîrdeș (Pitești)

Observator pentru arbitri: Octavian Șovre (Satu Mare)

Observator de meci: Viorel Ilinca (Pitești)

Meciul a început practic cu un cartonaș galben primit de Milosevic (min 2), care la călcat din spate un jucător al gazdelor. UTA este mai activă la începutul meciului, Rareș Pop a arătat că devine tot mai mult o certitudine. Pop are două incursiuni spre poarta sibiană, prima cu pasă excelentă pentru Milosevic (min 7) și a doua încheiată cu șut pe poartă reținut de Letica.

Minutul 13 vine cu un gol marcat de FC Hermannstadt dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă. Sibiul avea trei jucători în poziție de offside și golul a fost anulat de VAR. UTA trece peste acest moment și joacă bine în continuare. Ubbink trage bine la poartă în minutul 17, dar pe lângă.

O perioadă sibienii sunt ceva mai prezenți în joc, dar fără a fi periculoși.  În minutul 30 Limaj trage bine din lovitură liberă, dar Balauru prinde cu siguranță. A fost unul dintre puținele șuturi pe poartă expediate de sibieni pe parcursul jocului. Apărarea echipei arădene a funcționat perfect. Apoi în minutul 34 Balauru prinde o minge din fața lui Paraschiv, după o centrare din partea dreaptă.

O primă repriză încheiată echitabil, cu UTA ceva mai pasivă în ultima jumătate. Trebuie să amintim iarăși prestația formidabilă a galeriei arădene. Superb!

Repriza secundă a fost mult mai încinsă, cu UTA mai incisivă și la timonă ratând câteva ocazii de a se desprinde pe tabelă. Prima mare ocazie vine în minutul 70, după o combinație excelentă Pop, Postolachi, Otele, când Ubbink trage și Limaj scoate în extrmis.

În minutele 82 și și 86 Bărbuț are două incursiuni pe dreapta, dar centrările sale sunt ratate de Petrescu și Oroian. În minutul 88 asistăm la o nouă acțiune spectaculoasă a arădenilor încheiată cu un șut din prima a lui Barbosa, urmat de o intervenție spectaculoasă a lui Limaj care scoate minge incredibil din vinclu. Un portar sibian în zi de grație. În minutul 89 Batha are ultima ocazie, reia cu capul spre poartă, dar mingea este deviată de un apărător sibian. Meciul FC Hermannstadt – UTA se încheie 0 – 0 și sigur jucătorii arădeni nu sunt mulțumiți de rezultat.

Revenind la fondul sonor, prin absurd dacă nu vedeam stadionul am fi crezut că UTA joacă acasă. Toate felicitările galeriei Bătrânei Doamne, care a câștigat la scor meciul din tribune, lucru apreciat și de spectatorii din Sibiu. O galerie frumoasă, încântătoare, vocală și civilizată. Încă o dată bravo galeriei!