miercuri, 19 martie, 2025

Ce o așteaptă pe UTA în Copou? Miriuță: „cine nu e în barcă cu mine îl ia viitura“

Distribuie articolul

UTA întâlnește astăzi la Iași o echipă aflată în mare suferință. În urmă cu aproape un an Bătrâna Doamnă învingea cu 2-0 pe stadionul Emil Alexandrescu din capitala Moldovei și aproape o condamna pe Politehnica la retrogradare. În cele din urmă portughezul Tony Da Silva a salvat corabia plăieșilor dar în acest sezon Poli a luat-o din nou de la capăt. Fostul fundaș al CFR-ului a plătit cu scaunul rezultatele proaste, a fost adus în locul său Emil Săndoi, însă rezultatele nu s-au îmbunătățit ci dimpotrivă. Alb-albaștrii au ajuns la 9 partide consecutive fără victorie, ultimul succes fiind înregistrat în 3 noiembrie, 2-1 acasă cu Oțelul. În plus, ultimele 5 partide au fost toate pierdute. Înaintea ultimei înfrângeri, Emil Săndoi a fost la rândul său dat afară, locul lui fiind luat de Vasile Miriuță, dar și acesta a pornit cu stângul, pierzând categoric, 1-4, partida din deplasare cu Universitatea Craiova, rezultat care a coborât-o pe Poli pe loc de retrogradare (15), cu o zestre de 22 de puncte.

Marea problemă la adversarul nostru de astăzi pare a fi atitudinea jucătorilor, cel puțin dacă ne luăm după noul antrenor, care în stilul său particular, a făcut o radiografie dură a situației de la echipa pe care s-a angajat să o salveze de la retrogradare:

„Am văzut în trei zile ce e aici, în vestiarul ăsta. Am luat în minutul 2 gol la Craiova și când m-am uitat să-mi văd echipa, era toată lumea cu capul în pământ. Păi băh tată, mai sunt 88 de minute, 90 de minute, care-i problema c-am luat gol? Am 88 de minute în care să fac tot ce depinde de mine să întorc rezultatul dacă pot. Dar să lupt! Am revenit în joc 2-1, în minutul 47 am luat al treilea gol. În momentul ăla, când m-am uitat la echipa mea am crezut că s-o fi dat telefon din tribună că s-o întâmplat o tragedie și a murit cineva din partea noastră. Le-am spus și astăzi în vestiar: băh fraților ridicați capul că nu suntem în situația aia în care să umblăm la costume, la patru ace pe stradă; suntem în situația aia unde trebuie să luăm salopeta și târnăcopul în mână, să muncim și să fim umili. Le-am explicat și astăzi, care doriți acest lucru veniți alături de mine, care nu, o să stați în tribună sau pe bancă. S-au jucat 10 meciuri cu aceiași jucători, nu s-a câștigat. Sută la sută voi schimba și joi. Unii vor sta în tribună și pe bancă, vor veni alții, care își doresc mai mult decât cei care au fost. Nu contează că are 17, 18 ani, 20, eu le voi da șanse pentru că trebuie să alergăm pentru fiecare punct. Sunt tineri care intră de pe bancă, aleargă și-și dau viața și sunt unii care se cred titulari de drept. Le-am spus, vreți în barcă cu Miriuță bine, dacă nu, vine viitura și vă ia. Fotbalul nu s-o schimbat. Tot unu la unu trebuie să îți câștigi duelul, tot pă părțile laterale te duci și faci superioritate, tot cu centrări dai goluri. Tre’ s-alergi frate. Băh, dacă nu poți s-alergi nu joci la Miriuță. Nu mai te întreabă nimeni cine-ai fost. Când vine cineva la mine la ușă la Budapesta întreb „cine-i?“ nu „cine-ai fost“. Jucătorii care sunt acum la Poli Iași trebuie să înțeleagă că nu mă interesează trecutul ci prezentul, acuma și viitorul peste o lună. Trebuie să salvăm această echipă și ei trebuie să se schimbe. Schimbați-vă băh băieți și hai să luăm salopeta nu să încercăm să arătăm ce nu suntem!“

Și, ca tacâmul să fie complet pentru gazdele noastre de astăzi, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei, tânărul Andrei Gheorghiță, titularul indiscutabil al poziției de „under 21“, a semnat cu FCSB și s-a alăturat lotului echipei campioane. În mod normal va fi singura absență în tabăra amfitrionilor față de așteptările de acum câteva zile, în condițiile în care Miriuță a anunțat că nu are accidentați sau suspendați. Însă, un prim 11 în echipa sa e destul de greu de anticipat în condițiile în care antrenorul pare să fi pus gând rău unor senatori de drept.

Așadar, ce va avea UTA în față în această după-amiază: o echipă în degringoladă, cu moralul la pământ și măcinată de probleme interne amplificate de stilul intransigent al noului antrenor sau, dimpotrivă, o echipă ambiționată, trezită și impulsionată de noul șef al vestiarului, care își va da viața pe teren pentru a întoarce împotriva ei sorții potrivnici? Urmează să vedem peste câteva ore, dar cert este că trupa lui Rednic nu-și permite să fie superficială și exagerat de încrezătoare în fața acestui adversar imprevizibil, mai ales că are și ea destule probleme de lot. În plus la Iași a nins ieri și, chiar dacă instalația de încălzire a arenei din Copou funcționează, probabil că pe UTA nu o va aștepta un gazon „biliard“ la acest meci ci unul care va favoriza mai degrabă jocul de luptă.

Politehnica Iași – UTA, meci contând pentru etapa a 25-a a Superligii, va începe la ora 16:00 și va fi transmis în direct de posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1 dar desfășurarea meciului va fi acoperită sub format live text și de publicația noastră.

Distribuie articolul

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Noutăți