miercuri, 9 iulie, 2025

✍️⚽️🔴⚪️🇲🇰 Bătrâna Doamnă și-a luat fundaș din Macedonia de Nord

Distribuie articolul

La câteva zile de la oficializarea despărțirii de Răzvan Trif (anunțată de fapt doar de noua echipă Oțelul Galați, deoarece clubul UTA nu a comunicat oficial nimic despre acest subiect), paginile de socializare ale clubului arădean au dezvăluit identitatea celui care îi va lua locul: este vorba despre Din Alomerovici un jucător de 27 de ani din Macedonia de Nord:

„UTA și fundașul stânga macedonian Din Alomerovic au ajuns la un acord pentru următorul sezon, cu opțiune de prelungire pe încă unul.

La cei 27 de ani, Alomerovic vine de la FK Rabotnički Skopje, unde a fost un om de bază în ultimele patru campionate. În ediția recent încheiată, Din a bifat 30 de meciuri, reușind nu mai puțin de 8 pase decisive, dar şi un gol.

De-a lungul carierei, Alomerovic a fost selecționat constant la toate nivelurile de vârstă ale echipelor naționale de juniori ale Macedoniei de Nord.“

Noul fundaș stânga al UTA-ei măsoară 1,74 metri, are momentan o cotă de piață de 350.000 de euro conform transfermarkt (cea mai mare din întreaga carieră), pare a fi un fundaș lateral cu un pronunțat potențial ofensiv, dar poate acoperi la nevoie și postul de mijlocaș central.

Alomerovic s-a născut pe 29 iunie 1997 la Skopje și a început fotbalul la juniorii lui Vardar. A mai jucat în țara natală la Euromilk și Makedonija înainte de a-și încerca norocul în Spania, unde nu a bifat decât prezențe la echipe din ligi inferioare: formațiile secunde ale celor de la Fuenlabrada și Celta Vigo plus Salamanca, Nucia și Linese. A revenit în Macedonia de Nord la Rabotnicki, unde și-a găsit în sfârșit stabilitatea adunând pentru acest club un total de 121 de partide jucate, în care și-a completat munca defensivă de bază cu un gol și 10 pase decisive. Face un pas înainte în carieră, spre Superliga, la finele unui sezon în care a ocupat cu echipa sa ultima treaptă a podiumului în campionat.

Noua achiziție a UTA-ei mai are în palmares și un total de 9 meciuri jucate și 4 goluri la naționalele de juniori și tineret ale Macedoniei de Nord. Alte aspecte pozitive ale carierei sale sunt faptul că nu este deloc predispus la accidentări (nu a avut niciuna gravă în carieră) și pare a fi un jucător disciplinat deoarece a fost eliminat până acum o singură dată în activitate.

Nu în ultimul rând, un sprijin important în ceea ce privește adaptarea, va fi primit de către noul jucător din partea compatriotului său Dejan Iliev, unul dintre jucătorii cu greutate din actualul vestiar al UTA-ei.

Distribuie articolul

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Noutăți