UTA U17 la un pas de finală dar s-a prăbușit după pauză

Scris de Giuliano Junc

Echipa antrenată de Mihai Petcuț și Costel Bogoșel a pierdut cu 6-4 returul semifinalei Ligii Elitelor cu FCSB. Cum în tur la Arad scorul a fost egal, 2-2, bucureștenii s-au calificat în finală.

În partida disputată în această dimineață la București, UTA a făcut o repriză bună, reușind să conducă pe tabelă cu 1-0 și 3-1. La pauză a fost 3-2 după care în partea a doua a urmat o cădere totală, FCSB marcând de 4 ori în intervalul cuprins între minutele 50 și 73, pentru ca utiștii să mai înscrie odată spre finalul meciului.

Marcatori pentru UTA au fost: Dragoș (3), M. Rusu (20, 85), Huc (29).

Arădenii au evoluat în formula: L. Roșu – Felea, Indreica, Groza (68 Marinescu), Ștef – Șiclovan, M. Rusu – Popa-Leca (60 I. Ilie), Țăroi, Ad. Dragoș (28 Calotă, 60 Nițu) – Huc (60 Baba).

Finala Ligii Elitelor U17 se va juca între FCSB și Universitatea Craiova în timp ce UTA va juca finala mică împotriva celor de la Farul Constanța. Cele două finale sunt programate pentru data de 24 mai.

Tot în Liga Elitelor, dar la U14, UTA a pierdut pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 1-2

Cu două etape înainte de final, băieții lui Mircea Aslău se află pe locul 8 cu 21 de puncte iar în runda viitoare vor juca în deplasare la Cluj, pe 11 mai, cu Sporting.