Înfrângerea cu Oțelul Galați a aruncată-o pe echipa lui Adrian Mihalcea pentru prima oară în a doua jumătate a clasamentului. Ce-i drept, situația nu este dramatică încă, în ciuda faptului că UTA a ajuns la 8 meciuri consecutive fără victorie. Bătrâna Doamnă este pe locul 9, cu 16 puncte, la 3 de ultimul loc de play-off și la 4 deasupra primei poziții care duce la barajul pentru evitarea retrogradării. Sigur, e mult prea devreme pentru astfel de calcule, însă faptul că și după o serie atât de secetoasă precum cea pe care o traversează, UTA este încă într-o poziție destul de liniștită, arată cât de importantă a fost zestrea de puncte adunată, chiar și în mare parte din remize, în această primă treime a campionatului.
În schimb pe loc de play-off a ajuns chiar echipa care a triumfat duminică pe Arena „Francisc Neuman“, Oțelul lui Laszlo Balint. Între primele 6 se menține și FC Argeș, care a reușit să plece neînvinsă de la Ovidiu, în timp ce FC Botoșani rezistă în fruntea clasamentului după victoria de pe Cluj Arena, care a provocat a doua demisie a lui Ovidiu Ioan Sabău, pe care de data aceasta conducerea „șepcilor roșii“ n-a mai reușit să-l facă să se răzgândească. Echipa lui Leo Grozavu este secondată însă la o distanță de doar două goluri (în condiții de egalitate de puncte) de Rapid, învingătoare în derby-ul cu Dinamo.
Marea surpriză a etapei s-a consumat însă la Clinceni, unde Metaloglobus a reușit să obțină prima victorie în acest campionat și asta chiar împotriva campioanei FCSB. Nici CFR Cluj nu dă semne de revenire, vișiniii din Gruia plecând cu mâna goală de la Ploiești. În sfârșit, o altă performanță de notat este cea a sibienilor lui Măldărășanu: înfrângerea de pe teren propriu în fața ciucanilor de la Csikszereda arată că nici Hermannstadt nu găsește drumul spre lumină deși iată că am ajuns aproape la finalul turului de campionat.
Rezultate Etapa 13
Farul – FC Argeș 0-0
U. Cluj – FC Botoșani 0-2
Universitatea Craiova – Unirea Slobozia 3-1
Metaloglobus – FCSB 2-1
UTA – Oțelul 0-4
Dinamo – Rapid 0-2
Hermannstadt – Csikszereda 0-2
Petrolul – CFR Cluj 1-0
Echipa etapei (LPF)
Gavrilaș (Metaloglobus) – Manea (Rapid), Papp (Petrolul), Kramer (Rapid), Fl. Ștefan (Univ. Craiova) – Câmpanu (Botoșani), P. Nuno (Oțelul), Jebari (Csikszereda), Ongenda (Botoșani) – Baiaram (Univ. Craiova), Andrezinho (Oțelul). Antrenor: Leo Grozavu (Botoșani)
Clasament

Program Etapa 14
Vineri 24.10, ora 17:30 Csikszereda – Petrolul
Vineri 24.10, ora 20:30 FC Argeș – Dinamo
Sâmbătă 25.10, ora 16:00 Oțelul – U. Cluj
Sâmbătă 25.10, ora 21:00 CFR Cluj – Farul
Duminică 26.10, ora 14:00 Metaloglobus – Universitatea Craiova
Duminică 26.10, ora 20:30 FCSB – UTA
Luni 27.10, ora 17:30 FC Botoșani – Hermannstadt
Luni 27.10, ora 20:30 Rapid – Unirea Slobozia

