UTA are din nou un jucător în „Echipa etapei”

Sursă imagine: © AradObiectiv.ro / Claudia Carp

Sport

Scris de Andrei Fuliaș

Elevii lui Rednic și-au făcut un obicei din a prinde echipa ideală a etapei, desemnată la finalul fiecărei runde de către Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) și deținătorii drepturilor TV. Astfel, din cele zece partide disputate în 2024 (etapele 22-30 din sezonul regular și prima etapă din Play-Off/Play-Out), au existat doar trei runde în care vreun jucător al formației arădene să nu fi prins „Echipa etapei”. Acest lucru s-a întâmplat după primul meci din acest an, când UTA a pierdut categoric cu FCSB (etapa 22, scor 4-0), după înfrângerea cu Rapid (etapa 28, scor 4-1) și după ultima etapă din sezonul regular, când s-a pierdut lamentabil cu Dinamo (etapa 30, scor 1-0). În rest, după toate celelalte șapte partide, UTA a avut cel puțin un jucător în cea mai bună formulă a etapei.

Este și cazul ultimei runde, adică prima etapă din Play-Out, când portughezul Joao Pedro a fost recompensat pentru evoluția sa și pentru cele două goluri marcate cu un loc în cel mai bun 11 al rundei formată atât din jucători de la echipe din Play-Out, cât și din jucători de la echipe din Play-Off. Reamintim că acesta a marcat golul prin care UTA a făcut restabilit egalitata la 1-1, în minutul 38, adică la doar patru minute de la intrarea sa pe teren. Totodată, acesta a marcat și golul care a ținut toate cele trei puncte la Arad, în minutul 90+6 al partidei de ieri. Nu în ultimul rând, LPF l-a desemnat pe portughez ca fiind „omul meciului”.