UTA a prins adversar accesibil în optimile Cupei României. Arădenii vor juca la Cluj, pentru sferturi, cu „U”

Sursă imagine: UTA-Arad.ro/Claudia Carp

Sport

Scris de Andrei Fuliaș

Tragerea la sorți pentru faza optimilor Cupei României a avut loc astăzi, la ora 12:00, iar Gyuszi Balint și elevii săi au așteptat cu sufletul la gură să vadă cu cine se vor duela pentru accederea în „sferturi”.

Antrenorul Bătrânei Doamne a declarat că își dorește cu adevărat ca UTA să lupte pentru Cupa României, fiind cel mai scurt drum către un trofeu. Astfel, după ce în faza 16-imilor arădenii au trecut de AFK Csikszereda, cu scorul de 2-0, în faza optimilor vor da piept cu cei de la Universitatea Cluj („U” Cluj). În faza precedentă a competiției, clujenii au trecut fără probleme de cei de la ACS Hușana Huși, cu scorul de 8-2.

În momentul de față încă nu este clar când va avea loc partida dintre „U” Cluj și UTA, meci ce se va disputa la Cluj, așa cum prevede regulamentul, adică echipa mai slab cotată să joace pe teren propriu, știindu-se doar cu aproximație. Toate partidele din faza optimilor se vor desfășura în perioada 9-11 februarie, urmând a se stabili exact și în funcție de televizarea anumitor meciuri.