Universitatea Craiova – UTA Arad 2 – 1, arbitrii au fost „craioveni”

Sursă imagine: Facebook/UTA Arad

Scris de T.F.

Înainte de jocul Universitatea Craiova – UTA Arad ambii antrenori au declarat că vizează toate cele trei puncte. Craiova vrea să mai urce un loc în clasament iar UTA să intre mai liniștită în play-out.

La conferința de presă premergătoare meciului cu Universitatea Craiova, Laszlo Balint a declarat: “E important ce vom face noi din punct de vedere colectiv pentru că s-a demonstrat etapa trecută că dacă suntem bine din acest punct de vedere, putem bate pe orice. Un egal nu ne-ar ajuta. Mergem 100% hotărâți să luăm toate punctele”.

Eugen Neagoe a spus: „Cei de la UTA sunt cea mai în formă echipă din punct de vedere fizic, mereu am ieşit şifonaţi din meciurile cu ei”. Dar și Neagoe vrea cele trei puncte: „Ne dorim să facem un joc frumos, dar în primul rând ne gândim la cele 3 puncte”.

O primă repriză cu UTA stăpână pe joc, chiar dacă formația din Bănie a fost ceva mai activă și a avut mai mult posesia. Arădenii au fost periculoși când au avut mingea, au avut o fază când craiovenii au fost iertați de un penalty, după șutul lui Postolachi. UTA a intrat la cabine în avantaj după reluarea din careu cu capul a lui Batha. Oltenii întorc rezultatul imediat după pauză, chiar dacă UTA a jucat mai bine și VAR-ul i-a iertat pe olteni iarăși de un penalty în prelungirile meciului. Ne consolăm că UTA nu a făcut un meci rău per total.

Pe stadionul Ion Oblemenco într-o partidă contând pentru etapa a 30-a a Superligii, pe un teren excelent și în prezența aproximativ 9.000 de spectatori, între care și o galerie arădeană formată din aproximativ 50 de fani, au jucat formațiile:

CSU Craiova: Popescu – Vătăjelu, Zajkov, Raul Silva, Ndong – Mateiu, Screciu – Ișfan, Baiaram, A. Ivan – J. Markovic. Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Mitrea, Al. Crețu, D. Sala, Roguljic, Cîmpanu, Rivaldinho, Koljic. Antrenor: Eugen Neagoe

UTA Arad: Kucher – Abeid, Erico, Benga, Roger – R. Pop, Batha, Cascini, Barbosa – Postolachi, Milosevic. Rezerve: Balauru, Dobrescu, Chindriș, Isac, Anton, Otele, Stahl, Hoxhallari, Pașcalău. Antrenor: Laszlo Balint

La centru: Popa Cătălin Popa (Piteşti)

La margine: Gheorghe Bogdan (Bucureşti) / Bîrdeş Romică (Piteşti)

Arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov)

Arbitri VAR: Rareș Vidican (Satu Mare) / Vlad Bârleanu (Bucureşti)

Observator arbitri: Corneliu Fecioru (Bucureşti)

Observator FRF: Imilian Șerbănică (Ilfov)

Meciul a fost destul de echilibrat la început cu UTA stând sus și făcând un presing avansat și eficient. Totuși craiovenii au dominat ușor începutul de meci, dar fără ocazii importante. În minutul 15 prima ocazie mai importantă pentru olteni, dar Bairam trage peste poartă.

În minutul 18 o fază suspectă de 11 metri după ce Abeid a creat pericol pe dreapta, mingea ajunge la Postolachi, dar șutul acestuia a fost deviat cu mâna de Screciu. VAR-ul iartă formația gază de un penalty.

Minutul următor, Erico se trezește cu mingea în careul craiovean, dar trage peste. Un minut mai târziu, Mateiu ne dă emoții, dar trage peste poartă. Apoi, Ivan are două oportunități în minutele 23 și 29, dar ratează, ultimul șut pe colțul scurt este scos foarte bine de Kucher. Apoi în minutul 35, Vătăjelu trage puternic, dar puțin pe lângă poartă, Kucher părea pe minge.

Minutul 39 aduce deschiderea scorului, după un corner executat foarte bine de Roger, micuțul Batha reia puternic cu capul în plasă. Universitatea Craiova – UTA Arad: 0 – 1! UTA mai are o ocazie după cursa adolescentului teribil al arădenilor, Rareș Pop, dar Batha trege peste. În prealabil UTA a avut emoții la o lovitură liberă de la marginea careului, irosită de Ivan. UTA conduce la pauză.

Craiovenii încep în forță repriza a doua și după 15 minute întorc rezultatul. În minutul 53 înscrie Markovic și în minutul 65 Koljic, intrat după pauză. U Craiova – UTA Arad: 2 – 1! Arădenii au avut o ocazie chiar înainte de golul de 2 – 1, Otele, intrat după pauză, centrează foarte bine și Postolachi reia cu capul dar apără Popescu.

În minutul 87 ocazie uriașă pentru UTA, Otele reia cu capul în bară și Rivaldinho respinge apoi de pe linia porții. Gazdele atacă doar sporadic, UTA pune presiune și în minutele de prelungire, în urma unui corner, Pașcalău este agățat în careu și nici arbitrul, nici VAR-ul nu vede nimic. UTA nu a primit două lovituri de la 11 metri în acest meci. În ultimul minut de prelungiri craiovenii au o ocazie uriașă pe contraatac, dar nu mai au suflu să finalizeze, arădenii respingând. Scor final Universitatea Craiova – UTA Arad: 2 – 1.

Urmează un alt campionat, play-offul, dar va fi foarte greu pentru UTA. În ultimele jocuri arădenii au arătat bine și avem speranțe pentru salvarea de la retrogradare.