duminică, 23 noiembrie, 2025
spot_img

🇷🇴 România și-a vărsat nervii pe San Marino și așteaptă tragerea la sorți pentru baraj

Distribuie articolul

Naționala lui Mircea Lucescu a încheiat aseară preliminariile pentru Campionatul Mondial, cu o victorie categorică 7-1 împotriva reprezentativei statului San Marino. A fost un succes de consolare în contextul în care naționala noastră pierduse în urma înfrângerii de la Zenica orice șansă matematică de a mai prinde barajul de calificare la Mondiale.

Pe o ploaie rece și un teren foarte greu, în fața a circa 8.000 de spectatori prezenți pe Arena „Ilie Oană“ din Ploiești, tricolorii au început cum nu se poate mai prost partida, încasând gol în minutul 2 de la Giacopetti. Au urmat apoi minute bune de angoasă, deasupra stadionului și în jocul echipe planând penibilul situației de a fi condus acasă de echipa aflată pe ultimul loc (210) în clasamentul FIFA. Egalarea a venit în minutul 13 din gheata lui Rossi care și-a împins mingea în proprie poartă, însă atmosfera s-a mai detensionat abia în minutul 29 când Baiaram a adus avantaj pentru România la capătul unei curse solitare. Dennis Man a făcut 3-1 înainte de pauză iar în partea a doua tricolorii s-au dezlănțuit reușind să mai marcheze de încă 4 ori. Seria a fost deschisă de un nou autogol, semnat de Valentin, după care și-au trecut numele pe lista marcatorilor Ianis Hagi, Rațiu și Louis Munteanu (din penalty).

Selecționerul Mircea Lucescu a folosit în acest meci următoarea formulă: Târnovanu – Rațiu, Ghiță, Eissat, Bancu – Dragomir (46. Olaru), Screciu (46. R. Marin), Tănase (63. I. Hagi) – Man (75. Petrila), Bîrligea (63. L. Munteanu), Baiaram.

În celălalt meci al grupei, Austria și Bosnia-Herțegovina au remizat 1-1 pe stadionul Prater din Viena, gazdele câștigând grupa în urma acestui rezultat și odată cu aceasta calificarea directă la Campionatul Mondial. Bosnia-Herțegovina merge la baraj.

România își va afla mâine adversara din semifinala barajului de calificare la Campionatul Mondial. Tricolorii s-au calificat la acest baraj grație parcursului din Liga Națiunilor, în care și-a câștigat grupa. Plasată în urma valorică 4, România va întâlni în deplasare una dintre cele 4 echipe aflate în prima urnă valorică, acestea fiind Italia, Turcia, Ucraina și Danemarca, ultima dintre ele luând locul Poloniei după ce a ratat aseară câștigarea grupei din care făcea parte fiind înfrântă în Scoția cu 4-2.

Performera acestei ediții a preliminariilor a fost naționala Norvegiei, care a câștigat cu maximum de puncte Grupa I în care s-au mai aflat Italia, Israel, Estonia și Moldova. De asemenea, naționala lui Halland și Odegaard, care a încheiat preliminariile cu un concludent 4-1 pe San Siro, a avut cel mai bun golaveraj (+32), a marcat cele mai multe goluri (37) și a înregistrat cea mai bună medie de goluri marcate pe meci (4,6).

Echipele calificate la Campionatul Mondial din zona UEFA: Germania, Elveția, Scoția, Franța, Spania, Portugalia, Țările de Jos, Austria, Norvegia, Belgia, Anglia, Croația.

Echipele calificate la baraj:

Urna 1 valorică: Italia, Danemarca, Turcia, Ucraina
Urna 2 valorică: Polonia, Țara Galilor, Cehia, Slovacia
Urna 3 valorică: Irlanda, Albania, Bosnia-Herțegovina, Kosovo
Urna 4 valorică (echipe venite din Liga Națiunilor): România, Suedia, Macedonia de Nord, Irlanda de Nord

Vor exista așadar 8 semifinale și 4 finale, câștigătoarele acestora urmând să se califice la Campionatul Mondial. Echipele vor fi împerecheate în semifinale astfel: cele din urna 1 vor juca pe teren propriu împotriva celor din urna 4, iar cele din urna 2 vor juca pe teren propriu împotriva celor din urna 4. Fiecare finală se va disputa între o câștigătoare a unui meci Urna 1 vs Urna 4 și o alta a unui meci Urna 2 vs Urna 3. Echipele gazdă ale finalelor vor fi stabilite prin tragere la sorți.

Distribuie articolul

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Noutăți