Puștiul Rareș Pop și vârful muntenegrean Stefan Milošević au prins „Echipa etapei”

Scris de Arad Obiectiv

UTA a reușit sâmbătă, în sfârșit, după mai bine de jumătate de an, să obțină o victorie în Superligă. Formația arădeană a reușit să se impună cu scorul de 3-1 în fața celor de la FC Botoșani. Întâmplător sau nu, ultima victorie a Bătrânei Doamne în campionat era obținută tot în fața formației botoșănene, pe 9 septembrie 2022, după 1-2 pe Stadionul Municipal din Botoșani. Ultima victorie în fața propriilor suporteri, însă, data din 26 august 2022, atunci când formația condusă la acea vreme de Ilie Poenaru se impunea cu 2-1 în fața celor de la „U” Craiova 1948.

Prestația de sâmbătă a formației arădene a fost, cu siguranță, cea mai bună din acest sezon și, foarte probabil, cea mai bună de pe teren propriu, de la revenirea în primul eșalon fotbalisti din România.

Ei bine, cel mai bun om al meciului a fost desemnat puștiul de numai 17 ani, Rareș Pop. Născut și crescut în Arad, produs al academiei clubului, Pop a reușit sâmbătă un gol și o pasă de gol, fiind folosit de antrenorul Gyuszi Balint pe o poziție pe care a jucat prea puțin, cea de „aripă stânga”. De altfel, în prima repriză, Rareș Pop l-a întors pe dos pe belgianul Mboko, adversarul său direct, făcându-l pe antrenorul botoșănenilor, Mihai Teja, să-și schimbe fundașul dreapta la pauză. În minutul 11, când tabela arăta deja 1-0 în dreptul formației arădene, Pop a reușit o incursiune în flancul stâng, l-a driblat ușor pe Mboko și i-a pasat lui Stefan Milošević la marginea careului mic, care a trimis balonul printre picioarele portarului Eduard Pap, iar tabela arăta 2-0 pentru UTA.

În minutul 45+1, olandezul Desley Ubbink, aflat în partea dreaptă a terenului trimite excelent mingea pe partea opusă, cu o centrare prin spatele defensivei adverse. Mingea era cât pe ce să fie ajunsă sau degajată de același Mboko, însă tânărul Pop a fost mai „fâșneț”, luându-i fața fundașului botoșănenilor și, după doi pași, executându-l cu sânge rece pe Eduard Pap. Scorul de pe tabelă se transforma în 3-1 pentru gazde, deoarece Mihai Roman marcase și el pentru FC Botoșani în minutul 38.

După evoluția excelentă din partida de sâmbătă, Rareș Pop și-a trecut în dreptul numelui, în acest sezon, un gol și două pase de gol. Puștiul marcase pentru prima oară de când a debutat la seniori. Prima sa pasă de gol fusese într-o partidă din noiembrie 2022, atunci când UTA remiza 1-1 cu FC Voluntari pe Arena „Francisc Neuman”.

Al doilea cel mai important om din echipa arădeană a fost, indiscutabil, vârful muntenegrean Stefan Milošević. Acesta a deschis scorul pentru UTA încă din minutul 4 al meciului, dintr-un penalty obținut de băieții lui Balint după un henț în careu comis de Alin Șeroni.

Cu cele două reușite de sâmbătă, Milošević ajunge la trei goluri în patru partide pentru UTA. Muntenegreanul marcase și pe 28 ianuarie, la primul său meci în fața suporterilor arădeni, atunci când UTA a pierdut 1-2 cu CS Mioveni.

Astfel, atât Rareș Pop, cu un gol și o pasă de gol, cât și Stefan Milošević, cu două goluri, au fost desemnați de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) în „Echipa etapei a 25-a”.

Iată cum arată echipa ideală a etapei a 25-a, conform celor de la LPF:

PORTAR

Cătălin Căbuz (Chindia / 26 de ani) – Deşi a încasat două goluri, a avut șapte intervenţii spectaculoase prin care a salvat un punct pentru târrgovişteni.

FUNDAŞI

Radu Negru (FC U Craiova  1948 / 23 de ani) – A făcut un meci foarte bun. A contribuit la succesul echipei sale cu o pasă decisivă.

Andre Duarte (FC U Craiova 1948 / 25 de ani) – Liderul defensivei echipei antrenate de Nicolo Napoli a fost ca un zid în faţa atacurilor adverse. A câştigat 14 dueluri, dintre care 12 în defensivă.

Denis Ispas (U Cluj / 29 de ani) – A înscris pentru întâia oară în principala competiţie internă, golul său venind ca o răsplată pentru tot efortul depus de clujeni în încercarea lor de a recupera diferenţa de pe tabelă.

Risto Radunović (FCSB / 30 de ani) – A consumat multă energie pe toată durata partidei, fapt dovedit şi de monitorizările InStat, unde a fost fundaşul stânga cu cel mai bun index – 260.

MIJLOCAŞ

Adnan Aganović (Sepsi OSK / 35 de ani) – A reuşit a șasea pasă de gol din campionatul curent, fiind cel mai bun din lotul covăsnenilor la acest capitol.

Malcom Edjouma (FCSB / 26 de ani) – A înscris de două ori şi a ajuns la șase reuşite în acest sezon, în care mai are şi trei pase decisive.

Alexandru Mateiu (Universitatea Craiova / 33 de ani) – A făcut un joc perfect la centrul terenului. A avut un procentaj de 85 % pase reuşite (50 din 59), a câştigat 17 dueluri, dintre care opt în atac, şi a reuşit șase driblinguri.

Rareş Pop (UTA / 17 ani) – Este noul nume pe care UTA îl propune fotbalului mare. Puştiul arădenilor a marcat un gol şi a oferit o pasă decisivă.

ATACANŢI

Stefan Milošević (UTA / 26 de ani) – Vârful muntenegrean a contribuit cu o dublă la primul succes bifat de UTA în 2023.

Andrei Ivan (Universitatea Craiova / 26 de ani) – Căpitanul alb-albaştrilor are un început de an perfect, cu patru goluri marcate, dintre care două în ultima rundă, reuşitele sale aducând puncte importante Universităţii în lupta pentru atingerea obiectivului.

ANTRENORUL ETAPEI

Nicolo Napoli (FC U Craiova 1948 / 61 de ani – FOTO) – Elevii lui au continuat seria partidelor bune cu un nou succes, primul reuşit de o echipă în stagiunea curentă pe terenul Rapidului.