UTA – Rapid a fost un meci bun, pe alocuri spectaculos, încheiat cu 1-1 și cu un mare scandal din cauza anulării neregulamentare a unui gol marcat de UTA în minutul 89. Toate acestea ar fi putut să nu conteze iar meciul să fie omologat la masa verde cu 3-0 pentru oaspeți, dacă UTA n-ar fi îndreptat în ultimul moment o eroare majoră.
Pe foaia de joc a fost trecut ca titular în atacul Bătrânei Doamne, Imoh Ezekiel. Cu toate acestea suporterii au observat că nigerianul nu se află pe teren la încălzire, în locul său apărând Andrei Dumiter. Primul gând al tuturor a fost că Ezekiel are o problemă medicală de ultimă oră, însă adevărul este că el a avut o problemă… regulamentară. Mai exact el nu avea drept de joc pentru acest meci, pentru că fusese eliminat în ultima etapă a sezonului trecut, la partida cu Dinamo. Chiar dacă regulamentul nu specifică foarte clar că eliminările se reportează de la un sezon la altul, Articolul 4bis, Aliniatul 13a din ROAF indică următorul lucru:
„Suspendările pentru abateri sancționate direct cu cartonaș roșu (eliminare directă) și cele pentru eliminare indirectă (2 cartonașe galbene în același joc): se vor lua în calcul doar etapele din competiția în care jucătorul a săvârșit abaterea. Până la executarea ÎN TOTALITATE a sancțiunii, jucătorii nu vor avea dreptul de a evolua în nicio competiție oficială.“
Nu știm cine a sesizat în al 12-lea ceas eroarea, dar cert este că după meci Mircea Rednic și-a asumat răspunderea pentru situație: „La echipă sunt responsabil eu iar gafa cu Ezekiel e a mea, de acum învăț regulamentul. Nu protejez pe nimeni, suntem în aceeași barcă, cu toți greșim.“
Nu știm dacă Mircea Rednic are (și) acest aspect în subordine sau, contrar afirmațiilor, a dorit să protejeze pe cineva, dar din punctul nostru de vedere nu este normal ca antrenorul să fie responsabil cu asta, deoarece este un domeniu extrem de stufos și consumator de timp. Cluburile profesioniste din fotbalul civilizat au angajați care au în fișa postului tocmai cunoașterea din scoarță în scoarță a regulamentelor, punerea la punct permanentă cu noutățile și modificările din acestea, iar respectivul angajat este cel care, printre altele, informează antrenorul în momentul în care începe pregătirea meciului, despre ce jucători nu au drept de joc. Cum însă clubul UTA e profesionist doar cu numele, iar angajații din staff au funcții doar onorific deoarece, în realitate, fiecare face mai mult altceva decât ceea ce ar fi în fișa postului, nici nu-i de mirare că apar astfel de bâlbe, unele chiar cu potențial exploziv.
Dincolo de acest aspect, nu putem totuși să nu ridicăm următoarea problemă: dacă UTA încalcă regulamentul și îl folosește pe Ezekiel, pierde meciul la masa verde cu 3-0. Însă dacă arbitrul meciului încalcă regulamentul (atenție, nu greșește în judecarea unei faze ci încalcă regulamentul anulând un gol pe baza unei proceduri ilegale din punct de vedere al legilor jocului), rezultatul rămâne, chiar dacă arbitrul e suspendat. E normal? E corect?
Voi le stiti pe toate, sunteti cei mai buni, sunteti carcotasi fara egal care faceti din critica obiectivul principal. Sunteti un fel de USR al presei… ham ham