Live Text: Dinamo – UTA 1-0 (Final)

Sport

Scris de Giuliano Junc

Min.90+7: Final de meci. Deși ajutată de rezultatele din celelalte meciuri, UTA ratează play-off-ul pentru că nu și-a făcut partea ei de treabă

Min.90+4: Finaluri de meci: Voluntari  – U. Cluj 0-0. FC Botoșani – Farul 0-0. UTA dacă ar fi câștigat s-ar fi calificat în play-off

Min.90+3: Petrolul – Sepsi 1-2, CFR – Hermannstadt 1-0

Min.90+2: Corner executat de Omondi, Căpușă reia pe lângă poartă cu capul

Min.90+1: 6 minute de prelungiri

Min.90: Centrare Omondi însă Luckassen și Morar nu ajung la minge

Min.90: Ocazie Dinamo dar Iglesias incomodat de Trif nu reușește să împingă în plasă centrarea lui Amzăr

Min.89: Cartonaș galben Omondi

Min.88: Petrolul – Sepsi 1-1

Min.86: Schimbări în ambele echipe: Lopez în locul lui Conte accidentat iar la Dinamo Ie în locul lui Abdallah

Min.82: Exterior al lui Căpușă de la marginea careului, mingea e deviată și trece milimetric peste poartă

Min.80: Fabry îi lasă locul lui Vlad Morar

Min.78: Șut Iglesias din interiorul careului dar mult pe lângă poartă

Min.77: UTA continuă să domine haotic și singura ocazie a venit dintr-un șut de la distanță

Min.73: Schimbări la Dinamo: ies Pavicic și Bordușanu, intră Ilicic și Amzăr

Min.73: Șut fantastic al lui Trif de la 30 de metri aproape de tușa stângă, Golubovic scoate cu mare greutate de sub bară

Min.72: Abdallah face un fault identic cu cel pentru care Conte a primit galben în prima repriză dar Kovacs cel mic judecă faza cu o altă unitate de măsură

Min.70: Omondi centrează în forță prin careul mic dar niciun utist nu este la recepție

Min.69: Iacob primește o pasă incomodă, preia și el nesigur și este aproape de a fi deposedat de Selmani

Min.68: Freitas are poziție bună de șut dar trimite la metri buni peste transversală

Min.64: Cartonaș galben Vulturar pentru că a oprit un contraatac al lui Dinamo faultându-l pe Abdallah

Min.61: Schimbări la Dinamo: ies Milanov și Gregorio, intră Iglesias și Selmani

Min.61: UTA a dominat primul sfert de oră al reprizei secunde însă a făcut-o încâlcit, fără vlagă și cu foarte multe greșeli tehnice

Min.53: Acțiune personală Fabry finalizată însă cu un nou șut în afara cadrului porții

Min.52: VAR a anulat golul Farului. În continuare FC Botoșani – Farul 0-0

Min.49: FC Botoșani – Farul 0-1

Min.49: La UTA a intrat și Vulturar în locul lui Mihai

Min.48: Pavicic scapă din nou din marcaj dar ratează milimetric întâlnirea cu mingea la 7 metri de poartă, singur cu Iacob.

S-a reluat partida.  La UTA două schimbări: Trif și Freitas i-au înlocuit pe Stolnik și Pedro

________

Min.45+2: Final de repriză. UTA a mai echilibrat jocul în ultimul sfert de oră dar fără să creeze pericol prea mare

Min.43: Moura scapă sigur în colțul careului mic, trage puternic dar Iacob este la post

Min.41: Luckassen îl depășește pe Velkovski într-un duel fizic, are ocazie de a scăpa singur cu portarul dar preia greșit și mingea iese în aut de poartă

Min.37: Cartonaș galben pentru Conte, care l-a lovit cu brațul pe Abdallah. Avertisment destul de ușor acordat

Min.33: Prima fază periculoasă a UTA-ei finalizată cu șut de Căpușă din colțul careului mic dar Golubovic respinge în corner

Min.31: Din păcate UTA nu are reacție nici până acum deși au trecut 10 minute de la primirea golului și are nevoie de victorie

Min.28: Abdallah îl găsește din nou liber la marginea careului pe Pavicic dar voleul acestuia nu îl surprinde pe Iacob

Min.27: Cartonaș galben Mihai pentru un fault cu piciorul sus la Pavicic

Min.25: Fabry din nou nemarcat își mai încearcă o dată șansa de la distanță dar de data asta trimite peste poartă

Min.21: Fabry trage de la 25 de metri la firul ierbii dar foarte slab și Golubovic prinde fără probleme

Min.20: 1-0 Dinamo. Presiunea accentuată a gazdelor pe careul nostru își arată rezultatele la o fază în care Conte a respins direct la Gregorio iar șutul acestuia îl învinge pe Iacob

Min.18: Pavicic reia cu latul de la 7 metri de poarta noastră, din fericire Benga blochează și mingea iese în corner

Min.16: Un prim sfert de oră în care Dinamo a avut inițiativa. UTA etalează un joc defensiv și nu reușește să țină mai deloc de minge

Min. 15: Petrolul – Sepsi 0-1

Min.13: Șut Gregorio de la 20 de metri lateral stânga, mingea trimisă puternic trece puțin pe lângă poarta lui Iacob

Min.10: Micovschi trage din voleu de la 25 de metri lateral stânga dar mingea trece peste poartă

Min.5: Mare ocazie Dinamo: Milanov îl depășește pe Stolnik, trimite la Abdallah care prelungește la Pavicic iar acesta singur în careu trage pe lângă poartă

Min. 1: A început meciul

______

În sfârșit echipele intră pe teren

Deși spiritele s-au potolit arbitrii și echipele nu au ieșit încă de la vestiare. Posibil să se aștepte să se disipeze gazele lacrimogene din aer

Cu câteva minute înainte de startul partidei suporterii celor de la CSA Steaua, veniți în sprijinul ultrașilor arădeni cu care sunt înfrățiți, s-au bătut preț de câteva zeci de secunde cu un grup de rivali ai celor de la Dinamo. Forțele de ordine au intervenit și au despărțit combatanții, folosind gaze lacrimogene

_____

Am ajuns și la finalul sezonului regular și, ceea ce părea acum 6 luni o glumă iar acum 3 luni un vis utopic, are astăzi șanse de a se realiza: UTA este la un pas de calificarea în play-off. Pentru asta are nevoie de un rezultat pozitiv în această seară, asta însemând în mare măsură o victorie. Apoi, pentru băieții noștri vor trebui să se alinieze și câteva astre în celelalte meciuri care se desfășoară la aceeași oră dar, important este că șansele există iar speranțele sunt pe măsură.

Cei 11 aleși de Mircea Rednic pentru a începe în formula de start în acest meci important sunt următorii: Iacob (cpt) – Căpușă, Stolnik, Benga, Conte, Micovschi – Mihai, Pedro – Fabry – Omondi, Luckassen. Pe banca de rezervă, dar cu gândul de a da totul pe teren în caz că se apelează la ei se află: Kucher – Iurasciuc, Trif, Lopez, Freitas, Vulturar, Pop, Stanciu, Morar. După cum puteți vedea, Alexandru Benga a fost recuperat și începe titular acest meci. Reamintim că Diogo Rodrigues, Alexandru Tudorie, Albert Stahl și Andrei Davd nu pot evolua astăzi din cauza unor probleme medicale. UTA revine așadar în sistemul cu trei fundași centrali iar în banda stângă îl găsim pe Claudiu Micovschi.

Dinamo abordează meciul de astăzi în următoarea formulă: Golubovic – Patriche (cpt), Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio. Rezerve: Răilean – Costin, Irimia, Grigore, Ie, Amzăr, Roșu, Ilicic, Iglesias, Bani, Neagu, Selmani. Antrenor: Zeliko Kopic