Liga 2: Adi Petre la primul gol stagional. 5 jucători împrumutați de la UTA integraliști

Sursă imagine: facebook / CS Tunari

Scris de Giuliano Junc

În acest weekend au început și meciurile din Play-Off-ul respectiv Play-Out-ul ligii secunde, acolo unde evoluează destui arădeni sau jucători care au legătură cu Aradul. Câte unul din fiecare categorie a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor:

Adrian Petre a început rezervă parida pe care echipa sa CS Tunari a jucat-o pe teren proriu cu Chindia Târgoviște. A intrat însă la pauză și a reușit să marcheze primul său gol al sezonului, trimițând cu capul sub transversală de la 7 metri de poartă. A fost scorul prin care noua echipă a antrenorului Dan Alexa a reușit să egaleze la 2 însă până la urmă oaspeții (la care Ionuț Anișorac) nu a fost nici pe banca de rezervă au reușit să mai marcheze o dată și să câștige meciul.

Într-un alt meci din Play-Out, Bruce Nortey, jucător împrumutat de la UTA, a reușit să deschidă scorul pentru Dumbrăvița în deplasarea de la Alexandria. Ghanezul a scăpat singur spre poartă, l-a driblat și pe portar și a marcat în poarta goală. Din păcate gazdele au revenit și au câștigat cu 3-1. La Dumbrăvița a fost integralist și un alt jucător împrumutat de la UTA, este vorba despre Ahmet Ekmekci. De altfel, acesta s-a impus ca jucător de bază la echipa bănățeană în această primăvară, fiind tiular în toate cele 4 partide jucate de timișeni și fiind înlocuit înainte de final o singură dată.

Tot în Play-Out, Cipri Rus și Damian Isac au jucat în remiza Reșiței de pe teren propriu cu Unirea Dej, fostul mijlocaș central al Bătrânei Doamne fiind la originea golului marcat de „Milanul din Banat“.

Urcăm în Play-Off unde Florin Purece și Unirea Slobozia au făcut un pas mare spre promovare, învingând cu 1-0 pe CS Mioveni, într-un meci în care experimentatul fotbalist arădean a jucat 62 de minute.

În schimb CSC Șelimbăr și Corvinul, ambele fără drept de promovare, par în scădere de turație. Prima, cu Roșca integralist în poartă, a pierdut cu 2-0 la Ciskszereda iar hunedorenii, cu Blaga și Hrezdac de asemenea bifând toate minutele a reușit doar o remiză pe teren propriu cu Gloria Buzău, într-un meci în care Marius Chindriș a intrat pe teren în minutul 89.