„ICIM“-ul a câștigat la Târgu Mureș și așteaptă victoria Constanței la Sfântu Gheorghe

Sursă imagine: baschetarad.ro

Sport

Scris de Giuliano Junc

Ultima partidă disputată de galben-albastre în sezonul regular a adus o victorie pe terenul ultimei clasate CSM Târgu Mureș, victorie obținută mai greu decât o arată scorul. A fost 56-81 la final pe tabelă însă la pauza mare gazdele conduceau cu 35-32. În ultimele 20 de minute însă fetele lui Miroslav Popov au apăsat pedala de accelerație și au dus la bun sfârșit ultima misiune avută înaintea play-off-ului; un play-off pe care echipa noastră însă nu știe dacă îl va începe din postura de ocupantă a locului 3 sau a locului 2. Înfrângerea lui Sepsi la Constanța precum și victoria echipei noastre împotriva covăsnencelor au făcut ca arădencele să aibă o nesperată șansă de a termina pe 2 sezonul regular, lucru care i-ar conferi un avantaj foarte important în cazul unei semifinale cu Sepsi, deoarece ar beneficia de un meci în plus pe teren propriu. Partida Sepsi – CSM Constanța va avea loc mâine.

În această după-amiază pentru echipa noastră au jucat și au marcat: Easley 19 (3×3), Vitulova 17, Ghiță 11 (1×3), Murray 11, Biszak 8 (2×3), Mititelu 7 (1×3), Ciotir 4, Fleșer 2, Negru 2, Cucu.