duminică, 21 iulie, 2024

Godberg Cooper nu mai dansează pentru UTA. Ofosu a plecat și el… la Botoșani

Distribuie articolul

Era 21 iulie, în jur de 10 seara, pe o ploaie torențială, când Cooper deschidea scorul în meciul cu CFR Cluj, cu o execuție de mare fotbalist, pe care apoi a continuat-o cu un dans exotic în fața tribunelor. 10.000 de suporteri în delir se bucurau de reușita italianului de origine ghaneză și credeau că, deși venit de la retrogradata Chindia, Cooper va fi acel goleador pe care publicul arădean îl așteaptă de când a promovat. Ce a urmat în acea seară se știe, CFR a întors scorul, a câștigat cu 3-1 și, din păcate și traiectorie evoluțiilor lui Cooper a urmat același tipar. A mai avut două momente de sclipire, foarte importante nimic de zis: atunci când a marcat golul victoriei cu FCSB și apoi pe cel al egalării în inferioritate numerică în prelungirile meciului de la Botoșani; plus un assist pentru Micovschi în remiza cu Universitatea Craiova de la Cluj. Nu putem decât să admitem că e puțin, foarte puțin, pentru un atacant în 23 de meciuri (21 în campionat, 2 în Cupă) dintre care 16 au fost începute ca titular. În pauza de iarnă i s-a pus în vedere de către antrenor să își găsească echipă dar Cooper a mai încercat să-și recâștige locul, fără succes. Dacă venirea lui Vlad Morar n-a fost un argument convingător, transferul lui Alexandru Tudorie l-a determinat până la urmă pe italian să accepte o ofertă, se pare că din Iran, astfel că drumurile sale și ale Bătrânei Doamne s-au despărțit aseară.

Tot aseară, după meciul de pe Arena „Francisc Neuman“ s-a urcat în autorcarul celor de la FC Botoșani și… Reagy Ofosu. Germanul semnase cu moldovenii chiar în ziua meciului, acesta fiind teoretic motivul pentru care nu a fost pe foaia de joc. Spunem teoretic deoarece practic el a ieșit din planurile antrenorului de foarte multe săptămâni. Însă, dacă în cazul lui Cooper cifrele vorbesc de la sine, când vine vorba de Ofosu lucrurile sunt în ceață. Adus cu surle și trâmbițe la Arad la mijlocul lui septembrie, jucătorul ne-a ridicat niște semne de întrebare inițial deoarece în ultimii doi ani cariera sa o luase rău de tot la vale. Din fericire semnele de întrebare au fost spulberate deoarece Ofosu a intrat foarte bine în echipă, cu impact în joc și realizări pe tabela de marcaj: un gol și 3 pase decisive în 6 meciuri nu sunt cifre deloc rele, mai ales că nu a jucat în niciun meci mai mult de o oră. Apoi a trebuit să ia o pauză de două săptămâni din cauza unei accidentări iar când și-a revenit a fost uitat pe bancă. Spre exemplu la Iași, UTA a fost egalată cu un sfert de oră înainte de final și, chiar dacă era ultima soluție ofensivă avută pe bancă (după ce l-a introdus pe Rareș Pop), antrenorul a preferat să termine meciul cu doar trei schimbări decât să-l folosească pe german. Capacul a fost pus de momentul mini-grevei jucătorilor de dinaintea partidei cu Universitatea Craiova, Ofosu fiind nominalizat ca unul dintre capii „rebeliunii“. A fost pus pe lista neagră cu explicația „nu e ce-mi doresc“ a mai prins în 2024 un minut cu Sepsi și 7 cu U. Cluj și în cele din urmă, convins că la Arad nu mai are zile bune, a acceptat să iasă pe ușa larg deschisă chiar de cel care îl adusese aici cu 4 luni în urmă.