Fundașul golgheter Erico da Silva, din nou în „Echipa etapei”

Sursă imagine: uta-arad.ro

Scris de Arad Obiectiv

Cum face, cum nu face, Erico da Silva reușește aproape meci de meci să iasă în evidență. Fundaș central fiind, Erico s-a remarcat de foarte multe ori, fie în mod negativ, greșind copilărește la anumite goluri ale adversarilor, fie ca marcator.

De altfel, brazilianul este și cel mai bun marcator al UTA-ei, cu patru reușite. Erico a marcat primul său gol în tricoul formației arădene pe 31 octombrie 2020, în minutul 48 al unei partide câștigată de UTA cu scorul de 3-2 pe terenul celor de la FC Botoșani. Apoi, pe 19 ianuarie, fundașul central a adus Bătrânei Doamne victoria din prelungiri (min. 94), scor 1-0, pe terenul celor de la FC Voluntari. Două etape mai târziu, pe 27 ianuarie, acesta a reușit să marcheze din nou, tot în prelungiri, în deplasarea de la Iași. Poli Iași conducea cu 1-0 din minutul 9, iar Erico a reușit să egaleze în minutul 92, pentru ca două minute mai târziu căpitanul Cipri Rus să aducă victoria arădenilor. În ultima etapă, echipa lui Gyuszi Balint a reușit să smulgă un punct, tot în deplasare, cu Chindia Târgoviște. Evident, Erico a marcat tot în prelungirile partidei (min. 92), după ce adversarii conduceau cu 1-0 din minutul 31.

Și astfel, fundașul central brazilian a fost inclus, din nou, de către reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) în „Echipa etapei”. Este pentru a patra oară când Erico prinde „Echipa etapei”, precedentele „selecții” fiind exact în etapele în care acesta a și marcat: etapa 9, cu FC Botoșani; etapa 17, cu FC Voluntari; etapa 19, cu Poli Iași.

De asemenea, în „Echipa etapei” se regăsește și celălalt marcator din partida Chindia Târgoviște – UTA (scor 1-1), Daniel Popa.

Iată cum arată „Echipa ideală” a etapei a 23-a:

PORTAR

Victor Râmniceanu (FC Voluntari / 30 de ani) Graţie intervenţiilor sale, ilfovenii s-au întors de la Cluj cu un punct. Prinde echipa etapei pentru a doua rundă la rând.

FUNDAŞI

Deian Sorescu (Dinamo / 23 de ani, FOTO) – Este cel mai în formă jucător din lotul lui Dinamo. Contra covăsnenilor, a acoperit bine întreg flancul drept al roş-albilor.

Grigore Turda (FC Argeş / 23 de ani) Titularizat pentru a șasea oară în primul său sezon în CASA Liga 1, fundaşul piteştenilor şi-a trecut în premieră numele pe tabelă, golul izbutit fiind unul de trei puncte.

Erico da Silva (UTA / 31 de ani) – A înscris a patra oară pentru UTA în ediţia curentă, fiind golgheterul arădenilor. Trei dintre goluri au fost marcate în prelungiri!

Alexandru Vlad (FC Voluntari / 31 de ani) A consumat multă energie pe durata partidei. Banda dreaptă a campioanei nu a mai fost la fel de periculoasă și datorită evoluției sale.

MIJLOCAŞI

Alexandru Mateiu (Universitatea Craiova / 31 de ani) – A dominat centrul terenului, de unde a recuperat multe mingi, dar a şi participat la majoritatea acţiunilor ofensive iniţiate de olteni.

Romario Pires (FC Hermannstadt / 32 de ani)  Pe lângă golul înscris, al patrulea în ediţia curentă, a impresionat prin efortul depus pe durata jocului.

Dario Canadija (Astra / 26 de ani) – A făcut un meci fără greşeală. A reuşit şi primul gol din carieră în campionatul României.

ATACANŢI

Daniel Popa (Chindia / 25 de ani) – Se simte excelent acasă, la Târgovişte, dovadă fiind evoluţiile sale. A înscris pentru a șasea oară în 20 de jocuri, în care a mai bifat şi două pase decisive.

Mattia Montini (Astra / 28 de ani) – A contribuit la succesul giurgiuvenilor de la Iaşi cu un gol, al 20-lea în Liga 1, şi o pasă decisivă.

Mahmoud Al-Mawas (FC Botoşani / 28 de ani) – A finalizat cu gol o acţiune personală de toată frumuseţea! A fost a treia reuşită în 11 jocuri pentru vârful sirian.

ANTRENORUL ETAPEI

Liviu Ciobotariu (FC Hermannstadt / 49 de ani) – A pregătit perfect meciul din punct de vedere tactic. A bifat prima victorie pe banca sibienilor, iar jocul echipei este unul în creştere de la instalarea sa.