duminică, 7 iulie, 2024

FCSB a câștigat Supercupa României

Distribuie articolul

În această seară a avut loc pe Stadionul Steaua din București, deschiderea oficială a sezonului intern din fotbalul românesc, deschidere care s-a făcut, conform tradiției, cu Supercupa României, meciul care aduce față în față echipa campioană și câștigătoarea Cupei României din sezonul trecut. Anul acesta, echipele care s-au duelat pentru acest trofeu, au fost FCSB și Corvinul Hunedoara, surprinzătoarea victorioasă din Cupă, venită din Liga 2. De data aceasta nu a mai avut loc însă nicio surpriză, bucureștenii impunându-se cu scorul de 3-0.

Meciul a avut un nivel tehnic și spectacular destul de scăzut, dar a avut ceva suspans în prima parte, când Corvinul nu doar că a jucat de la egal la egal cu adversara sa dar a avut și ocaziile mai mari. De marcat însă a făcut-o echipa campioană, prin ex-utistul David Miculescu, în minutul 21. După pauză însă roș-albaștrii au turat mai tare motoarele și au mai înscris de două ori, prin Ștefănescu în minutul 52 și Luis Phelipe în minutul 80.

În afara lui Miculescu, despre care am pomenit, pe teren au mai fost și alți jucători care au avut legătură cu UTA sau cu Aradul fotbalistic, toți în echipa hunedoreană. Denis Hredzac, Roger Junio și Desley Ubbink au fost titulari în echipa lui Florin Maxim, cu mențiunea că jucătorul batav s-a accidentat după mai puțin de 20 de minute și a fost înlocuit. Spre final a mai intrat pe teren și Lucas Câmpan iar portarul Cristian Blaga și mijlocașul Marius Chindriș au rămas rezerve neutilizate. Florin Iacob, cel care trebuia să fie titular în poarta Corvinului, s-a despărțit prematur de echipa de sub furnale, se pare în urma unor neînțelegeri cu antrenorul Corvinului.

După Supercupa României, pentru cele două echipe urmează debutul în cupele europene. FCSB joacă marți în deplasare în San Marino împotriva celor de la AC Virtus, în preliminariile UEFA Champions League, iar Corvinul două zile mai târziu, tot în deplasare, împotriva echipei maghiare Paksi FC, în preliminariile UEFA Europa League.

Noul sezon de Superliga va debuta vineri 12 iulie.