FC Gloria Buzău – UTA Arad 0-0 și totul se va decide la Arad

Sursă imagine: Facebook UTA Arad

Scris de T.F.

UTA a plecat la Buzău pentru prima manșă a barajului de menținere-promovare în SuperLigă cu gândul numai la victorie. A fost un sezon dezamăgitor pentru UTA, dar mai ales pentru fanii arădeni. „Echipa UTA trebuie să rămână în prima ligă pentru suporteri, pentru oraș, pentru investițiile care s-au făcut aici, pentru bugetul care a fost aici. Nu suntem Barcelona să ne tratăm adversarul cu superioritate.” A spus Mircea Rednic la conferința de presă organizată înaintea meciului cu Buzăul.

Știm că va fi un meci dificil, știm că echipa de Liga 1, UTA, are prima șansă, dar băieții sunt conștienți că au o șansă unică de a promova în prima divizie. Ne vom bate pentru șansa noastră, trebuie să avem atitudine, calitatea necesară de a încerca să câștigăm.” A declarat Adrian Mihalcea antrenorul echipei FC Gloria Buzău.

Tot de la această oră se joacă la Târgoviște și finala Ligii de Tineret. Vor fi față în față UTA Arad și Universitatea Craiova. Pe lângă titlul național este în joc și participarea la viitoarea ediție a UEFA Youth League. Vă vom anunța scorul final și de la Târgoviște la sfârșitul meciului de la Buzău.

Pe un stadion dezolant de gol și in prezența a aproximativ 3.500 de spectatori, dintre care aproximativ 150 fani arădeni, pe un teren relativ bun, au jucat formațiile:

FC Gloria Buzău: Rusu – Oteliță,  Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Lopez,  Trebotic – Sampaio, Greu, Blejdea – Boiciuc. Rezerve: Stoian – V. Alexandru, Marku, Fulop, Godwin, Lazăr, Șuteu, Uțiu, Ivan. Antrenor: Adrian Mihalcea

UTA Arad: Iacob – Vukcevic, Chindriș, Hoxhallari, Abeid – Rareș Pop, Anton, Ubbink, Roger – Postolachi, Keseru. Rezerve: Kucher – Dobrescu, Isac, Batha, Negoescu, Stahl, Șteau, W. Barbosa, Otele. Antrenor: Mircea Rednic

Meciul de pe stadionul din Buzău a fost condus de o brigadă de arbitri compusă din:

Debut în forță al echipei arădene, în minutul 4, după centrarea lui Roger, Rareș pop trage foarte bine portarul gazdelor respinge până la Keseru care trage în bară și apoi Rusu reține. În minutul 14 ocazie mare de gol pentru gazde, după o bâlbă la centrul terenului, Boiciuc scapă singur cu Iacob, dar trage pe lângă poartă.

Minutul 19, probleme mari în defensiva arădeană, dar golul înscris de gazde este din poziție de offside. După un început relativ bun UTA nu se regăsește, este destul de temătoare, este dominată  de Gloria Buzău, mult mai preocupată de acest meci. Chiar și în aceste condiții galeria arădeană domină fondul sonor al stadionului din Buzău.

Ocazie mare pentru UTA în minutul 30, dar Rusu prinde în fața lui Keseru. Imediat pe un contraatac Buzăul are o bară prin Boiciuc, foarte periculos până acum. Peste un minut o nouă ocazie pentru buzoieni, dar Dudu Sampaio trage peste poartă. UTA nu arată până acum ca o echipă de Liga 1, evoluează slab, neconvingător și destul de dezorganizat, pare deja în vacanță.

În minutul 41 Postolachi ia o acțiune pe cont propriu dar șutul acestuia este respins în corner cu piciorul de Rusu, portarul gazdelor. Lovitura de colț rămâne fără rezultat. O primă repriză cu UTA slabă și de nerecunoscut, cu doar câteva ocazii sporadice, repriză în care buzoienii au fost mai activi. Prima repriză se încheie cu un scor alb: Gloria Buzău – UTA Arad 0–0!  Pe tot parcursul primei reprize galeria arădeană a fost de nota 10!

Începe repriza a doua cu arădenii ceva mai activi și la o acțiune a arădenilor, în minutul 50, Roger nu concretizează ocazia avută. În minutul 55 arădenii au o altă ocazie, dar șutul lui Vukcevic este departe de poartă. Un joc destul de fragmentat în acest început de repriză, chiar dacă arădenii au dominat începutul reprizei a doua. În minutul 60 o nouă acțiune pe dreapta a lui Postolachi, se încheie cu șutul acestuia în brațele lui Rusu.

În minutul 64 Șteau are o mare ocazie dar șutul acestuia este defectuos din poziție bună. Galeria arădeană domină în continuare fondul sonor al stadionului din Buzău! Presiune a echipei UTA în aceste momente, dar marile ocazii lipsesc în continuare. Buzăul nu mai prea trece de centru terenului.

În minutul 75 Roger scapă singur singurel cu portarul Rusu, dar se încurcă în știință și nu obține nimic, nici după studiul VAR al ocaziei, fiind tatonat de Wiktorski. Roger putea să tragă din prima! Până acum o repriză secundă dominată de UTA, dar steril fără a concretiza nimic pe tabela de marcaj. În minutele 77 și 78 două noi ocazii ale arădenilor, dar Șteau și Batha nu găsesc poarta. Puțin fotbal adevărat până acum din partea ambelor echipe.

Patru minute de prelungire în care nu se mai întâmplă nimic și echipa care va evolua în viitoarea ediție de campionat în SuperLigă se va decide la Arad.

În finala Ligii de Tineret de la Târgoviște dintre UTA Arad și Universitatea Craiova scorul a fost 1-3!  Au marcat: Ahmet Ekmekci (minutul 48) / Alexandru Melniciuc (min 46), Denis Dragu (min 71) și David Barbu (min 83).