luni, 15 iulie, 2024

Euro 2024: Visul continuă, nu ne treziți! România câștigă grupa și se califică în optimi!

Distribuie articolul

Zeci de mii de români în Frankfurt împreună cu alte sute de mii din țară au sărbătorit până târziu în noapte calificarea României în optimile Campionatului European. Au făcut-o alături de slovaci, care la rândul lor au reușit să treacă de faza grupelor în urma rezultatului înregistrat aseară. Până la urmă, remiza despre care toată lumea spunea că este cel mai plauzibil scor, deoarece avantajează ambele echipe, s-a și înregistrat, meciul încheindu-se cu scorul de 1-1. Cine a văzut însă meciul nu poate acuza vreo înțelegere necurată, meciul fiind extrem de disputat până cu 10-15 minute înainte de final când, absolut firesc, niciuna dintre echipe nu a mai riscat.

La fel ca partida cu Belgia și aceasta a început contondent, cu dueluri aspre, intrări tari și ritm foarte bun, semn că cele două echipe n-au intrat deloc cu gândul la conservarea punctului salvator. Din fericire de data aceasta nu am luat gol atât de repede, ba dimpotrivă, tricolorii au avut prima mare ocazie în minutul 9, când Rațiu a șutat puternic, Dubravka a respins în lateral de unde Ianis Hagi a reluat peste poartă. 9 minute mai târziu, slovacii execută periculos o lovitură liberă, care trece de puțin pe lângă poarta lui Niță. Două minute mai târziu însă defensiva noastră este surprinsă: fundașii noștri centrali se deplasează spre stânga pentru a bloca o acțiune a adversarilor, mingea însă nu e oprită acolo, centrarea zboară către careul lui Niță dar Rațiu nu strânge suficient de repede la Drăgușin și dintre cei doi Duda reia liber cu capul în plasă. Urmează 10 minute de dominare a slovacilor, echipa României părând anesteziată. Ne salvează însă Ianis Hagi, care titularizat în locul lui Dennis Man, ia o acțiune personală în flancul drept, este călcat în afara careului dar continuă faza și cade abia după a doua intervenție a lui Hancko, survenită chiar pe linia suprafeței de pedeapsă. Daniel Sibert e chemat la VAR și arată punctul de la 11 metri. Răzvan Marin execută imparabil și restabilește egalitatea pe tabelă. Putea fi 2-1 la pauză dar Drăguș finalizează peste poartă un contraatac foarte bun al României. Până la finalul celor 45 de minute mai consemnăm și avertismentul ușor luat de Bancu, ceea ce îl face suspendat pentru cumul de cartonașe galbene în meciul din optimi.

Repriza a doua a început destul de diferit de prima cu slovacii preferând o posesie lentă, semn că nu mai vor să riște un joc pe contre. Cu toate acestea avantajul fizic pe care adversarii îl au asupra alor noștri îi aduce de câteva ori periculos aproape de poarta noastră dar Niță are două intervenții excelente. Vin și replicile României dar Dubravka respinge șutul lui Răzvan Marin iar apoi Drăguș ratează ținta. La Frankfurt plouă torențial iar Edi Iordănescu simte nevoia să aducă forțe proaspete în linia ofensivă: Man, Sorescu și Pușcaș vin cu forțe proaspete. Slovacii par să termine bateriile, România însă încă nu marșează pe varianta egalului și atacă. Slovacii au și ei o tresărire de orgoliu dar Niță respinge excelent ca la handbal. După minutul 75 însă terenul greu și scorul evident avantajos pentru ambele echipe transformă meciul într-unul aproape de tenis, cu ambele echipe apelând la degajări lungi, cele mai multe inexacte. Ocazii mari nu mai apar și în special slovacii fragmentează la maxim jocul: efectuează toate schimbările și se folosesc de orice contact mai tare pentru a cere intervenția medicală. În pofida acestor lucruri, centralul Daniel Sibert simte și el că cele două echipe au dat totul și nu le mai prelungește agonia, arătând doar 3 minute adiționale.

Partida se termină în uralele ambelor grupuri de suporteri, care celebrează împreună calificarea. Mareea galbenă însă are un motiv în plus de fericire. În celălalt meci al grupei, Belgia și Ucraina au remizat 0-0 la capătul unui meci dramatic, în care Ucraina a ratat câteva ocazii uriașe și pleacă acasă, terminând pe ultimul loc, deși a reușit 4 puncte. De altfel toate cele 4 echipe din grupă au avut punctaj egal, departajarea făcându-se la golaveraj, unde România cu 4-3 le-a luat fața oponentelor sale, câștigând grupa. În urma acestui deznodământ, România va întâlni în optimi Țările de Jos într-o partidă care se va juca marți 2 iulie, de la ora 19:00, la München.

Slovacia – România 1-1 (1-1)
Campionatul European, Grupa E
Miercuri, 26 iunie, ora 19:00
Frankfurt, Frankfurt Arena, spectatori: 45.033

Au marcat: Duda (24) / R. Marin (37 – pen.)
Cartonașe galbene: Duda / Burcă, Bancu, E. Iordănescu, Pușcaș

Slovacia: Dubravka – Pekarik (90+2. Gyomber), Vavro, Skriniar (cpt), Hancko – Kucka, Lobotka, Duda (90+2. Bero) – Schranz (78. Duris), Strelec (70. Bozenik), Haraslin (70. Suslov). Selecționer: Francesco Calzona

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin – I. Hagi (66. Man), R. Marin (86. Rus), Stanciu (cpt), Coman (58. Sorescu) – Drăguș (66. Pușcaș). Selecționer: Edward Iordănescu

Arbitri (Central / Asistenți / Rezervă / VAR): Daniel Siebert (Germania) / Jan Seidel (Germania), Rafael Foltyn (Germania) / Felix Zwayer (Germania) / Bastian Dankert (Germania), Christian Dingert (Germania)