Egal norocos scos de elevii lui Poenaru pe terenul ultimei clasate, după un joc chinuit și de-a dreptul penibil. Și, totuși, antrenorul a văzut alt meci?

Sursă imagine: Facebook/UTA Arad

Sport

Scris de Arad Obiectiv

CS Mioveni și UTA au remizat la 1, după un joc mai plictisitor decât un discurs de-al președintelui Klaus Iohannis. Asta deși, în minutul 11 al partidei, tabela arăta deja scorul de 1-1.

Înaintea partidei, Ilie Poenaru anunța că vrea neapărat ca echipa sa să reușească să lege două victorii, însă de la declarațiile tehnicianului Bătrânei Doamne și până la ce au arătat elevii săi pe Stadionul Orășenesc din Mioveni a fost o diferență uriașă.

Galben-verzii lui Flavius Stoican au deschis scorul încă din minutul 9, prin Scarlatache, după o centrare a lui Liviu Antal, fost jucător al echipei arădene. Două minute mai târziu, Philip Otele a egalat pentru UTA, dintr-o centrare a lui Marko Vukcevic. Și, practic, acolo s-a și terminat meciul pentru formația arădeană. Alb-roșii nu au mai arătat absolut nimic pozitiv până la finalul partidei, ba dimpotrivă, în ultimele minute echipa fiind „în corzi”.

Trebuie menționat totuși și faptul că, deși a fost verificată de VAR, la primirea mingii, înainte de a centra pentru Otele, Vukcevici a părut că este în poziție de offside.

Mai mult, pe finalul partidei, același Scarlatache a fost extrem de aproape de a marca cu capul, din marginea careului de șase metri.

În minutul 88 Chindriș a făcut fault în marginea careului propriu, iar centralul Barbu a dictat penalty. Krasniqi a ratat însă cu nonșalanță lovitura de pedeapsă, iar tabela a rămas la fel ca în minutul 11 al partidei.

Putem spune, așadar, că după un joc chinuit și de-a dreptul penibil, elevii lui Ilie Poenaru se întorc de la Mioveni cu un punct scos cu foarte mult noroc.

La ce meci s-a uitat Poenaru?

Nu știm exact la ce meci s-a uitat antrenorul Ilie Poenaru în timp ce elevii săi făceau figurație la Mioveni, însă, dacă ne luăm după declarațiile de la finalul partidei, ne este greu să credem că acesta a văzut același meci cu noi și cu ceilalți spectatori și telespectatori.

După meci, la interviul obișnuit, tehnicianul echipei arădene n-a spus foarte multe, cel puțin nu lucruri coerente. Acesta a pus însă rezultatul pe seama arbitrajului.

Nu vă supărați pe noi, domnule Poenaru, dar avem impresia că am văzut meciuri diferite. Să dați vina pe arbitraj, după o astfel de prestație a echipei pe care o antrenați, deveniți ridicol. UTA a marcat un gol după o fază suspectă de offside, iar adversarii au avut câteva șanse clare de a închide partida, printre care numărăm și un penalty ratat, iar dumneavoastră vorbiți de arbitraj defavorabil?

Printre altele, Ilie Poenaru a vorbit despre un presupus penalty pe care formația sa ar fi trebuit să-l primească și despre un cartonaș roșu pe care ar fi trebuit să-l primească Garutti, în momentul în care i-a spart nasul lui Șteau. Tototdată, în cele câteva cuvinte debusolante, antrenorul UTA-ei a spus și că „echipa merită felicitată”. Felicitată pentru ce, domnule Poenaru, fiindcă a făcut deplasarea la Mioveni? UTA a jucat cu ultima clasată, echipa cu cel mai slab atac și cea mai slabă apărare, a marcat un gol dubios, iar adversarul a avut mai multe ocazii clare. Dacă asta înseamnă că „echipa merită felicitată”, înseamnă că trăim în dimensiuni diferite.

Una peste alta, în deplasare, UTA arată ca o echipă mediocră, pierzând la FC Argeș, la Voluntari, la Rapid și scoțând două egaluri la Sepsi (iar aici trebuie menționat că formația covăsneană se afla între două partide grele în preliminariile Conference League) și Mioveni. Singurul lucru pozitiv în partida de astăzi este faptul că UTA a reușit, în sfârșit, ca în etapa a 8-a să și marcheze în deplasare.

În final, tot ce mai poate fi de spus după această partidă este faptul că am văzut multe partide de Liga a 3-a mai spectaculoase și mai plăcute ochiului, decât acest CS Mioveni – UTA.

După acest egal, CS Mioveni a părăsit ultima poziție din clasament, cedând poziția celor de la Chindia Târgoviște, însă dâmbovițenii au cu două partide mai puțin jucate. Sâmbătă, de la ora 19:00, UTA va primi chiar vizita Chindiei. Sperăm ca jocul echipei arădene să arate total diferit față de cel de astăzi.